![]() |
![]() |
Cieľ udržateľného rozvoja č. 14 (SDG 14): Život vo vode
Cieľ udržateľného rozvoja č. 14 má jasný smer – ochraňovať a trvalo udržateľne využívať oceány, moria a morské zdroje v prospech udržateľného rozvoja. Tu je prehľad hlavných cieľov:
- Znižovanie znečistenia morí plastom a iným odpadom: Hlavným zámerom je redukovať negatívne vplyvy odpadu, predovšetkým plastov, ktoré ohrozuje ekosystémy oceánov.
- Udržateľná starostlivosť o morské ekosystémy: Tento cieľ zdôrazňuje význam zachovania a obnovy biodiverzity v našich oceánoch.
- Boj proti okysľovaniu oceánov: Okysľovanie oceánov, spôsobené emisiami CO₂, je jedným z hlavných environmentálnych problémov a tento cieľ sa naň priamo sústredí.
- Udržateľný rybolov: Potreba ukončiť nelegálne, neregulované a nenahlásené rybárske praktiky, aby sa ochránili morské druhy.
- Rozširovanie chránených morských oblastí: Minimálne 10 % morí by malo byť určených ako chránené oblasti.
- Eliminácia škodlivých dotácií: Zastavenie finančných dotácií, ktoré podporujú neudržateľné rybárske praktiky a prekročenie kapacity rybolovu.
- Podpora malým ostrovným štátom: Malé ostrovné štáty a rozvojové krajiny by mali mať väčšie ekonomické výhody z trvalo udržateľného využívania svojich morských zdrojov.
- Investovanie do vedy a transfer technológií: Je nevyhnutné rozšíriť výskumné kapacity a podporiť transfer technológií pre lepšie dosiahnutie týchto cieľov.
Čísla a fakty
Zdroje: SDG Progress Report 2023 of the UN Secretary-General of May 2023
Zdroje: Správa o cieľoch trvalo udržateľného rozvoja 2022
Aktuálna situácia
Bohužiaľ, moria – najväčší ekosystém našej planéty – sú v súčasnosti vo veľkom ohrození. Narastajúce znečistenie plastmi, pokles populácie rýb a zvyšujúce sa okysľovanie oceánov sú významné problémy. Znečisťovanie poľnohospodárskymi živinami, ako sú dusík a fosfor, vedie k nárastu rias a s tým súvisiacemu nedostatku kyslíka, čo spôsobuje stratu biodiverzity v moriach. Aj keď boli dosiahnuté pokroky v rozširovaní chránených oblastí a boji proti nelegálnemu rybolovu, Organizácia spojených národov uvádza, že na dosiahnutie cieľov SDG 14 je potrebná väčšia globálna koordinácia a naliehavé opatrenia.
Čo musíme urobiť
Naša budúcnosť a živobytie mnohých ľudí závisí od zdravých oceánov a pobreží. Mnohé problémy v oblasti ochrany oceánov môžeme riešiť len prostredníctvom silnej medzinárodnej spolupráce a intersektorovej koordinácie. Medzi kľúčové kroky patrí:
- Do roku 2030 chrániť minimálne 30 % oceánov.
- Obnoviť a udržateľne využívať zdroje rýb. Nadmerný rybolov vedie k obrovským ekonomickým strátam.
- Zintenzívniť monitorovanie a riadenie rybolovu s cieľom bojovať proti nelegálnym praktikám.
- Vytvárať a podporovať medzinárodnú spoluprácu v oblasti morského výskumu a politík riadenia oceánov.
- Investovať do ochrany a riadenia oceánov, pričom je potrebných viac ako 150 miliárd USD ročne na dosiahnutie týchto cieľov.
![]() |
![]() |