![]() |
![]() |
Cieľ udržateľného rozvoja č. 7 (SDG 7): Dostupné a čisté energie
Cieľ udržateľného rozvoja č. 7 má ambiciózny zámer zabezpečiť, aby každý jednotlivec mal prístup k cenovo dostupnej, bezpečnej, udržateľnej energii a k modernej energetickej infraštruktúre. Jeho hlavné piliermi sú:
- Univerzálny prístup k energii: Toto je základný predpoklad pre sociálno-ekonomický rozvoj, a zdôrazňuje, že každý by mal mať možnosť využívať bezpečnú a dostupnú energiu.
- Podpora obnoviteľnej energie: Globálne energetické mixy by mali byť čoraz viac zamerané na obnoviteľné zdroje, či už je to energia zo slnka, vetra, vody alebo biomasy.
- Zdvojnásobenie energetickej efektívnosti: Smeruje k tomu, aby sme boli schopní získavať viac s menším množstvom energie.
- Posilnenie medzinárodnej spolupráce: Aby sme využili najnovšie vedecké poznatky a technológie, je potrebná intenzívna medzinárodná spolupráca v oblasti výskumu a investícií do obnoviteľných zdrojov energie.
- Modernizácia infraštruktúry v rozvojových krajinách: Zabezpečenie moderných energetických služieb pre občanov týchto krajín je kľúčové pre globálnu energetickú bezpečnosť.
Čísla a fakty
Zdroje: SDG Progress Report 2023 of the UN Secretary-General of May 2023
Zdroje: Správa o cieľoch trvalo udržateľného rozvoja 2022
Aktuálny stav SDG 7
Napriek tomu, že sa v mnohých regiónoch sveta dosiahlo zlepšenie v oblasti energetiky, ešte stále sme výrazne za predstavovanými cieľmi SDG 7. Ak sa trend nezmení, do roku 2030 bude stále 660 miliónov ľudí bez prístupu k elektrickej energii a takmer dve miliardy bude stále vystavených rizikám znečisťujúcich a nebezpečných palív.
Významná časť týchto komunít žije v najmenej rozvinutých krajinách, najmä v subsaharskej Afrike. Medzinárodné financovanie pre obnoviteľné zdroje energie v týchto oblastiach klesá, čo je znepokojujúce. Geopolitické napätie, ako napríklad ruský útok na Ukrajinu, má vplyv na globálne energetické trhy a cenovú stabilitu, čo komplikuje snahy o prechod k udržateľnejším zdrojom energie.
Hodnotenie SDG 7 z pohľadu Slovenskej republiky
Zdroj: Slovenská republika a ciele udržateľného rozvoja Agendy 2030
Vybrané ukazovatele SDG 7 z pohľadu Slovenskej republiky
V roku 2021 bol podiel obyvateľov s prístupom k elektrickej energii 100,0 %.
Podiel energie z obnoviteľných zdrojov na celkovej konečnej spotrebe energie sa zvýšil z 3,7 % v roku 2000 na 17,6 % v roku 2020.
Úroveň intenzity primárnej energie klesla z 8,8 megajoulov na dolár HDP v konštantnej parite kúpnej sily v roku 2017 v roku 2000 na 4,2 megajoulov na dolár HDP v konštantnej parite kúpnej sily v roku 2017 v roku 2020.
Zdroj: SDG Country Profile, Slovakia, UN
Čo by sme mali urobiť?
Riešením je intenzívnejšie smerovanie k obnoviteľným zdrojom energie, investície do modernejšej infraštruktúry a skladovania elektrickej energie. Zároveň je dôležité, aby krajiny s vysokou a rastúcou energetickou spotrebou, ako sú Čína a India, boli aktívnymi partnermi v tejto transformácii.
Technológia a digitalizácia prinášajú obrovský potenciál. Moderné technológie, ako blockchain, inteligentné siete alebo batériové skladovanie, môžu výrazne pomôcť v transformácii energetického sektora. Je nevyhnutné tieto inovácie podporovať a implementovať na globálnej úrovni.
![]() |
![]() |