Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Samuel Migaľ absolvoval v Bruseli prvé bilaterálne rokovanie s Raffaelem Fittom, výkonným podpredsedom EK pre kohéziu a reformy. Stretnutie bolo významným krokom v rámci pripravovanej revízie eurofondov – otvorilo priestor pre technické uvoľnenie zmrazených 200 miliónov eur pre slovenské mestá a obce a tiež pre ďalšie rokovania o využití eurofondov na kompenzácie cien plynu v dôsledku výpadkov dodávok z Ruska.
Hlavnou témou rokovania bola revízia čerpania eurofondov a presun časti prostriedkov na nové priority, ktoré lepšie reflektujú aktuálne potreby členských štátov. Slovensko plánuje v rámci tohto procesu zrevidovať takmer 1,3 miliardy eur.
Jedným z konkrétnych návrhov predložených Európskej komisii bolo, aby investícia do výstavby diaľnice D3 bola započítaná ako už realizovaná v rámci eurofondov. Tento technický krok by znížil objem formálne nevyčerpaných prostriedkov a otvoril cestu k uvoľneniu 200 miliónov eur, ktoré boli dočasne zmrazené pre pomalé čerpanie.
„Sme v intenzívnom kontakte s ministerstvom dopravy a robíme všetko pre to, aby sa nám podarilo započítať tú veľkú investíciu do revízie. Lebo v takom prípade by to bola dobrá správa aj pre regióny, pretože by sme im mohli odblokovať tých 200 miliónov eur,“ vysvetlil minister Migaľ a zároveň zdôraznil, že mestá a obce si musia zodpovedne plniť svoje úlohy, aby sa predišlo riziku prepadnutia prostriedkov.
Štátny tajomník MIRRI SR Richard Maraček v tejto súvislosti uviedol, že ministerstvo v ostatných dňoch schválilo projekty v hodnote 60 miliónov eur, pričom ďalších 34 miliónov je pripravených na schválenie.
„Toto je odpoveď pre všetkých reprezentantov územia, ktorí tvrdia, že sme im zablokovali, zastavili alebo dokonca zobrali eurofondy,“ zdôraznil. Zároveň vyzval zamestnancov samospráv, aby urýchlili zadávanie pripravených projektov do systému ITMS. Ako povedal, veľká časť deklarovaných zámerov sa zatiaľ v systéme vôbec nenachádza. Projekty, ktoré sú kvalitne pripravené a kompletné, MIRRI schvaľuje promptne a bez zbytočných prieťahov.
Diskusia v Bruseli sa venovala aj zlepšeniu dostupnosti eurofondov pre menšie obce do 1000 obyvateľov, ktoré boli doteraz systémovo znevýhodnené a k týmto zdrojom sa vôbec nedostali.
Ďalšou významnou témou rokovania bola možnosť využitia eurofondov na kompenzácie zvýšených cien energií, predovšetkým plynu. Slovensko v tejto oblasti žiada od Európskej únie solidárny prístup, keďže dlhodobo prejavuje spolupatričnosť voči Ukrajine aj EÚ. „Eurokomisár Fitto proti tomu nenamietal a skonštatoval, že je to len o tom ako to sprocesujeme, aby sa v rámci revízie mohli tieto prostriedky čerpať aj na adresnú pomoc na kompenzáciu cien plynu,“ uviedol Migaľ s tým, že nastavenie konkrétnych podmienok bude témou ďalších rokovaní.
Pripravovaná revízia eurofondov má priniesť aj väčšiu flexibilitu a možnosť predĺženého čerpania prostriedkov o ďalšie tri roky. Slovensko chce financie presmerovať do oblastí, ktoré majú priamy dopad na kvalitu života občanov a sú v súlade s piatimi európskymi prioritami. Tými sú obrana a bezpečnosť, konkurencieschopnosť, vodné hospodárstvo, energetická transformácia a dostupné bývanie.
„Budeme mať voľné ruky na to, kam to investujeme, a my sami si povieme, ktoré priority budeme chcieť využiť,“ uzavrel Migaľ s tým, že definitívne výsledky rokovaní s Európskou komisiou očakáva do pol roka.