Slovensko je prvou krajinou, kde Európska komisia (EK) predstavila nedávno zverejnený balík legislatívnych návrhov pre eurofondy po roku 2020. Ide o prvý návrh, sme teda na štartovacej čiare vyjednávaní. Chceme však byť krajinou, ktorá prispeje k čo najrýchlejšiemu prijatiu európskeho rozpočtu, aby sa efekty politiky súdržnosti začali prejavovať v regiónoch čo najskôr, hneď od začiatku nového programového obdobia, vyhlásil podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši. S našimi ministrami a štátnymi tajomníkmi dnes rokoval generálny riaditeľ DG REGIO Marc Lemaître.
„Je poctou pre Slovensko, že tour zástupcov EK po európskej dvadsaťsedmičke sa začala práve u nás. Aj keď tento prvotný návrh pravidiel nevyhovuje každému, z pohľadu Slovenska ho vnímam ako veľmi korektný vzhľadom na nové výzvy, ktorým čelí Európska únia, a pokles v našej kohéznej obálke zhruba o 10% v bežných cenách považujem za dobré východisko,“ uviedol Richard Raši s tým, že na návrhu víta výrazné zjednodušenie implementácie eurofondov a zníženie počtu hlavných tematických oblastí z 11 na 5. „Tieto oblasti Slovensku vyhovujú a vieme do nich vložiť všetky ciele, ktoré chceme v budúcom programovom období plniť,“ dodal vicepremiér. Pôjde napríklad o dopravu, infraštruktúru, zamestnanosť, pomoc regiónom, výskum a inovácie.
Zároveň doplnil, že bude ešte potrebné diskutovať o niekoľkých otvorených témach. Ide najmä o vyjednanie čo najnižších povinných limitov v jednotlivých tematických oblastiach, čo najnižšej miery spolufinancovania zo strany prijímateľov eurofondov a o zavádzanie pravidla oprávnenosti DPH. „Trváme na tom, aby bol rozpočet čo najflexibilnejší a aby v ňom Slovensko malo čo najväčšiu slobodu. Našou prioritou je totiž vytvárať a prijímať také ciele a úlohy, ktoré budú šité na mieru jednotlivým regiónom, mestám a obciam,“ doplnil Raši.
Šéf generálneho riaditeľstva pre regionálny a mestský rozvoj (DG REGIO) Marc Lemaître hovoril v tejto súvislosti o zatlačení najmä na politický kompromis tak, aby bol každý spokojný. „EÚ verí, že zvíťazí zdravý rozum a kompromis, pretože je veľmi dôležité schváliť rozpočet pred voľbami do Európskeho parlamentu,”konštatoval. Ďalej zdôraznil, že je dôležité, aby v roku 2019 bol prijatý európsky rozpočet, preto sa Európska komisia spolieha aj na SR ako na budúci predsednícku krajinu Vyšehradskej štvorky, že prispeje k naplneniu tohto cieľa.
Zdroj: ÚPVII, TASR
FOTO: ÚPVII