Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši a generálna riaditeľka sekcie centrálny koordinačný orgán Denisa Žiláková predstavili na tlačovom brífingu konkrétne opatrenia pre podporu Smart Cities na Slovensku. Prvým krokom bude vytvorenie webovej platformy, druhým zadefinovanie súboru aktivít a tretím zverejnenie výziev.
Webová stránka by mala vzniknúť do konca roka 2018 a má sústreďovať potrebné informácie na jednom mieste. Na webe majú byť zverejnené výzvy, informácie pre samosprávy, inšpiratívne projekty Smart Cities či linky na expertov. Zadefinovanie súboru aktivít, financovateľné z operačného programu, sa má uskutočniť do konca októbra.
„Do konca roka vyjdú výzvy na riešenia Smart Cities,” uviedol Richard Raši a dodal, že pre menšie mestá vytvoria poradenské call centrum. Do pilotnej schémy budú zapojené všetky operačné programy, ktoré ponúkajú riešenia použiteľné pre Smart Cities.
O financovaní vicepremiér uviedol, že v ponuke budú riešenia s hybridným financovaním, ďalej môžu byť financované zo štátneho rozpočtu, z eurofondov, Európskej investičnej banky, z bruselských horizontálnych programov. „Aj v návrhu rozpočtu na rok 2019 budú vyčlenené financie,” povedal s tým, že sa však treba sústrediť na čerpanie zdrojov z Európskej únie.
Generálna riaditeľka sekcie centrálny koordinačný orgán Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) Denisa Žiláková uviedla, že je vytvorená pracovná skupina, ktorej členmi sú riadiace orgány, ktoré majú vyhlasovať výzvy, socio-ekonomické asociácie, a jej gestorom je ÚPVII. R. Raši doplnil, že budú v tejto súvislosti aktívne spolupracovať so Združením miest a obcí Slovenska.
Vicepremiér uviedol, že chcú vytvoriť motivujúce prostredie pre samosprávy, aby sa uchádzali o ponúkané riešenia a zavádzali ich do praxe. V rámci Smart Cities budú podporované oblasti energetiky, odpadového hospodárstva, dopravy, životného prostredia či informatizácie.
ZDROJ: ÚPVII, TASR