Úrad podpredsedníčky vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) sa v súvislosti s mimoriadne vážnou a bezprecedentnou situáciou spôsobenou epidémiou vírusu COVID-19 rozhodol prijať urgentné opatrenia. Ich hlavným cieľom je zmierniť dôsledky pandémie, zabrániť jej ďalšiemu šíreniu, ale predovšetkým ochrániť najrizikovejšie skupiny obyvateľstva.
Spôsob urgentnej finančnej pomoci chce vicepremiérka Veronika Remišová riešiť prostredníctvom voľných alebo nezazmluvnených eurofondov na jednotlivých riadiacich orgánoch v celkovej sume 4,3 miliardy eur. „Na tieto finančné prostriedky, ktoré sa nachádzajú aj v otvorených výzvach, je potrebné urobiť okamžitý audit a peniaze z týchto výziev presunúť alebo preložiť tam, kde sú najviac potrebné,“ upresnila vicepremiérka.
„Našou ambíciou je, aby boli eurofondové pravidlá pre Slovensko čo najflexibilnejšie, preto intenzívne komunikujeme s Európskou komisiou (EK), aby sme finančné prostriedky mohli presúvať medzi jednotlivými prioritnými osami a okamžite ich použili v najviac postihnutých oblastiach koronavírusom,“ zdôraznila vicepremiérka Veronika Remišová. Podľa jej slov ide v prvom rade o pomoc malým a stredným podnikom (MSP), zdravotníckym zariadeniam a v rámci operačného programu Ľudské zdroje o pomoc ľuďom, ktorí sú v karanténe a nemôžu pracovať alebo sú najviac postihnutí následkami epidémie.
Konkrétne môže ísť napríklad o podporu zdravotných zariadení, nákup zdravotníckeho vybavenia, refundáciu nákladov MSP spojených s negatívnymi dopadmi koronavírusu, podporu krátkodobého zamestnania, potrieb lekárov, učiteľov, financovanie infokampaní o koronavíruse či podporu policajtov.
V prípade Slovenska prichádza do úvahy viacero operačných programov (OP), ktoré by mohli zohrať aktívnu úlohu vo financovaní aktivít v boji proti koronavírusu. Ide predovšetkým o OP Integrovaná infraštruktúra – najmä časť bývalého OP Výskum a inovácie, Integrovaný regionálny operačný program, OP Ľudské zdroje, OP Kvalita životného prostredia a OP Efektívna verejná správa.