Konkrétne kroky na pomoc tradičnému baníckemu regiónu horná Nitra v prechode na čistú ekonomiku mapuje Aktualizácia Akčného plánu transformácie uhoľného regiónu horná Nitra. Materiál, ktorý predložil minister investícií a regionálneho rozvoja Peter Balík, dnes schválila vláda.
Aktualizácia reaguje na minuloročné schválenie Programu Slovensko Európskou komisiou. Súčasťou takmer 13-miliardového balíka nových eurofondov je totiž aj Fond na spravodlivú transformáciu, ktorý je určený na podporu prechodu priemyselných regiónov na zelenú ekonomiku. Fond je určený pre hornú Nitru a Košický a Bankobystrický kraj. Z celkového rozpočtu fondu 441 miliónov eur je takmer 226 miliónov eur adresovaných práve baníckemu regiónu horná Nitra. Keďže transformácia regiónu je dlhodobý proces, jej postup mapuje pravidelná aktualizácia Akčného plánu.
„Na hornej Nitre sa do konca roka ukončí ťažba hnedého uhlia a jeho spaľovanie pre energetické účely, čo prináša zásadné ekonomické a spoločenské dopady. Nielen horná Nitra, ale aj ďalšie priemyselné oblasti v Košickom a Banskobystrickom kraji získajú na svoju transformáciu špeciálnu eurofondovú podporu. Vďaka Fondu na spravodlivú transformáciu máme plán aj financie, ako týmto regiónom pomôcť na ceste k zelenšej, zdravšej a úspešnej budúcnosti,“ uviedol minister investícií a regionálneho rozvoja Peter Balík.
Prvé výzvy z fondu budú vyhlásené v najbližších týždňoch, pričom na podporu odborného vzdelávania na stredných školách či prechod na obnoviteľné zdroje energie pôjde už v tomto roku takmer 40 miliónov eur.
Vláda dnes tiež taktiež schválila ďalší materiál z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR), Systém riadenia druhého Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce na roky 2019 – 2029. Cieľom programu je znižovanie hospodárskych a sociálnych rozdielov a Švajčiarsko na tento účel na roky 2019 – 2029 vyčlenilo približne 1,05 miliardy eur. Konkrétne pre Slovensko je na Program švajčiarsko-slovenskej spolupráce určených viac ako 42 miliónov eur. Zdĺhavé rokovania medzi EÚ a Švajčiarskom však spôsobili oneskorený začiatok programového obdobia o viac ako tri roky. Prijímateľské štáty, vrátane Slovenskej republiky, tak majú kratší čas na využitie možných zdrojov.