Program Digitálna Európa je hlavný program EÚ pre rozsiahlu digitálnu transformáciu európskeho hospodárstva a spoločnosti. V rámci programu sa podporuje nasadzovanie nových digitálnych technológií a služieb v praxi a posilnenie strategickej autonómie EÚ v rámci tzv. európskej digitálnej dekády do 2030.
Európska komisia v spolupráci s členskými štátmi vypracovala nový pracovný program Digitálnej Európy na roky 2025 -27, s rozpočtom okolo 1,3 mld. eur. V rámci pracovného programu sú naplánované výzvy na podporu digitálnych projektov na tri roky v nasledovných oblastiach:
- Zlepšenie dostupnosti generatívnych AI aplikácií, vrátane sektorov zdravotníctva a sociálnej starostlivosti. Dostupné finančné prostriedky pôjdu na testovanie „virtuálnych svetov“, implementáciu európskeho zákona o umelej inteligencii a nasadenie energeticky účinných spoločných dátových priestorov. Tieto opatrenia sú kľúčové pre implementáciu AI Factories na vývoj generatívnych modelov AI pre podniky a verejný sektor.
- Podpora európskych centier digitálnych inovácií (EDIH). Ide o sieť centier, ktorá poskytuje spoločnostiam a verejnému sektoru prístup k technickým odborným znalostiam a testovaniu technológií, ako aj poradenstvo, školenia a zručnosti na osvojenie si najnovších technológií. Prostredníctvom siete centier digitálnych inovácií sa bude sa podporovať rozsiahle zavádzanie AI v súkromných a verejných organizáciách v celej Európe.
- Vybudovanie iniciatívy Destination Earth, ktorá pracuje na vytvorení digitálneho modelu Zeme na podporu adaptácie na zmenu klímy a riadenia rizík spojených s prírodnými katastrofami. Financovanie vytvorí výkonnejší model, ku ktorému bude mať prístup viac výskumníkov v EÚ.
- Posilnenie kybernetickej odolnosti. Riešenia kybernetickej bezpečnosti, ako napr. rezerva kybernetickej bezpečnosti EÚ, zlepšia odolnosť a bezpečnosť kritických infraštruktúr vrátane nemocníc a podmorských káblov.
- Rozvíjanie kapacít pre vzdelávanie a odbornú prípravu v oblasti digitálnych zručností, aby sa mohli vzdelávať a priťahovať talenty a zároveň zlepšovať pokročilé zručnosti európskej pracovnej sily.
- Nová architektúra peňaženky digitálnej identity EÚ a európskej dôveryhodnej infraštruktúry, ako aj podpora jej nasadenia v členských štátoch.
- Stimulácia transformácie verejného sektora prostredníctvom rozvoja efektívnych, vysokokvalitných a interoperabilných digitálnych verejných služieb.
Samotné výzvy sú vždy zverejňované na európskom Funding&Tenders portáli, kde záujemcovia nájdu aj podrobný online manuál na predkladanie projektových návrhov a helpdesk. Prvá vlna výziev v objeme cca 310 mil. eur bude otvorená od 15.apríla 2025 do 2.septembra 2025 (s výnimkou EDIHov). Následne, druhá vlna výziev sa očakáva vo štvrtom kvartáli 2025.
Zároveň, Európska komisia alebo agentúra HaDEA organizujú pre verejnosť informačné dni pri príležitosti nových výziev. Prihlásiť sa na informačné dni je možné na stránke programu Digitálna Európa (nižšie v časti „Events“).
Výzvy v oblasti vysokovýkonného počítania administruje a zverejňuje európsky podnik EuroHPC Joint undertaking separátne na základe svojich jednoročných plánov. Výzvy v oblasti polovodičov administruje a zverejňuje európsky podnik CHIPS Joint undertaking.
Ak majú žiadatelia záujem uspieť vo výzvach z Európskych programov, odporúča sa poznať naplánované výzvy v rámci ich zverejnených pracovných programov dostatočne ešte pred zverejnením výziev, aby si žiadatelia mohli naplánovať a pripraviť kvalitné projektové návrhy, vyčleniť kapacity na ich realizáciu a nájsť partnerov do konzorcia.
Národným kontaktným bodom pre program Digitálna Európa na Slovensku je sekcia digitálnej agendy Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Konzultácie pre záujemcov môžu byť poskytnuté na telefónnom čísle: +421 2 2092 8210 alebo prostredníctvom e-mailu: programdigital@mirri.gov.sk.