Prehĺbenie spolupráce v oblasti zvyšovania povedomia, výmeny skúseností a vzdelávania v oblasti kybernetickej bezpečnosti bolo cieľom pracovného stretnutia medzi Slovenskom a Českou republikou, ktoré sa uskutočnilo tento týždeň na pôde Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR. Delegácia Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť Českej republiky (NÚKIB) diskutovala so slovenskou stranou o tom, ako môžeme spoločne lepšie chrániť naše digitálne priestory a budovať odolnosť voči kybernetickým hrozbám.
Bilaterálne stretnutie nadväzuje na aktivity Reformy č. 5 Plánu obnovy a odolnosti SR zamerané na „Skvalitnenie vzdelávania a zvyšovanie povedomia v oblasti kybernetickej bezpečnosti“ a priamo reflektuje potrebu a podporu systematického budovania odborných kapacít a posilnenie medzinárodnej spolupráce pri ochrane pred kybernetickými a hybridnými hrozbami.
Počas dvojdňového programu sa česká delegácia oboznámila s komplexným rámcom činností sekcie kybernetickej bezpečnosti (SKB) v oblasti regulácie a vzdelávania pre verejnú správu, prehľadom preventívnych i reaktívnych činností vládnej jednotky CSIRT (Computer Security Incident Response Team), ako aj s fungovaním kyberarény – unikátneho priestoru pre testovanie schopností v simulovaných kybernetických scenároch.
Nosnou témou bola vzájomná výmena prístupov k zvyšovaniu povedomia o kybernetických hrozbách, a to nielen pre zamestnancov verejnej správy, ale aj pre zraniteľné skupiny obyvateľstva. Diskutovalo sa o možnostiach vzájomného zdieľania kapacít, materiálov, skúseností z národných bezpečnostných kampaní, ako aj o reakciách na hybridné hrozby, deepfake incidenty a dezinformačné operácie.
Zástupcovia oboch krajín zdôraznili potrebu vytvárania spoločných európskych štandardov a výmenných formátov vedomostí, zručností a metodík, ktoré zodpovedajú dynamike hrozieb v kyberpriestore.
Výsledkom stretnutia je dohoda o systematickej výmene poznatkov, plánovaní bilaterálnych cvičení, ako aj spoločné úsilie o koordináciu preventívnych a osvetových aktivít na národnej aj medzinárodnej úrovni.
Návšteva delegácie NÚKIB podčiarkla dôležitosť cezhraničnej spolupráce a budovania strategických partnerstiev v regióne strednej Európy. V duchu reformy a európskych priorít sa ukázalo, že len spojeným úsilím, výmenou vedomostí, dát aj osvedčených postupov, môžeme ako štáty účinne čeliť súčasným a budúcim výzvam v digitálnom priestore.
Zintenzívnenie spolupráce medzi Slovenskom a Českou republikou je ďalším krokom k naplneniu vízie odolnej a bezpečnej spoločnosti, ktorú Plán obnovy a odolnosti systematicky rozvíja a podporuje.
Aktivita bola podporená v rámci Plánu obnovy a odolnosti SR – komponent 17: Reforma č. 5: Skvalitnenie vzdelávania a zvyšovanie povedomia v oblasti kybernetickej bezpečnosti.