V piatok 5. júna 2020 sa konala videokonferencia ministrov členských štátov Európskej únie (EÚ) zodpovedných za informatizáciu. Slovensko zastupovala veľvyslankyňa Petra Vargová, zástupkyňa stáleho predstaviteľa Slovenska pri Európskej únii. Ministri sa zjednotili v názore, že východisko z koronakrízy vedie cez digitálnu transformáciu.
Videohovor nadviazal na ten z 5. mája 2020. Šéfovia rezortov sa počas videokonferencie venovali dvom úrovniam v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19. Jednak tomu, čo sa počas krízy naučili a na druhej strane prioritám do budúcnosti. Kríza na Slovensku, ako aj v celej Európskej únii ukázala, že jej dopady zmierňujú rôzne digitálne nástroje a riešenia. Či už ide o vzdelávanie a zamestnanosť, keďže ľudia v niektorých sektoroch mali možnosť pracovať online z domu. Rovnako online prebiehalo aj vyučovanie a viacero podnikateľských aktivít sa takisto presunulo do online priestoru. Ukázalo sa však aj to, že stále existujú rozdiely v tom, že nie všetci ľudia majú k internetu prístup, či už to je pre geografické dôvody alebo ich vek.
Digitálne technológie, ako aj prístup k vysokorýchlostnému internetu kedykoľvek a kdekoľvek sú pre občanov Slovenska základným predpokladom na to, aby boli plnohodnotnou súčasťou modernej spoločnosti a vedeli využívať všetky online služby. Pre podnikateľov je to zas nástroj pre zabezpečenie ich konkurencieschopnosti či zavádzanie inovácií do ekonomiky.
Digitalizácii venuje veľkú pozornosť aj Európska komisia, ktorá vydala 19. februára 2020 oznámenie o formovaní digitálnej budúcnosti Európy. V ňom stanovila digitálnu stratégiu EÚ s troma kľúčovými cieľmi – technológie, ktoré slúžia ľuďom, spravodlivé a konkurencieschopné hospodárstvo a otvorenú a udržateľnú spoločnosť.
Minulý týždeň (27. mája 2020) zverejnila Európska komisia aj tzv. Plán obnovy. Ten ponúka financie vo výške 750 miliárd eur na protikrízové opatrenia v rámci tzv. Európskej únie pre nové generácie. Dôraz sa v ňom kladie na priority v oblasti zelenej a digitálnej transformácie. Podľa doterajších dohôd môžeme získať z Plánu obnovy 7,94 miliardy eur vo forme grantov v nasledujúcich 4 rokoch, ako aj úvery v objeme 4,87 miliardy eur.
Z dodatočného balíka peňazí pre Slovensko chceme podporiť lepšie elektronické služby štátu, inovácie a nové technológie v automobilovom priemysle, dopravu v regiónoch, reakcie na zmenu klímy, zdravotníctvo a udržanie pracovných miest. Musíme sa zamerať napríklad na rozvoj užívateľsky prívetivých elektronických služieb štátu, odstraňovanie byrokracie pre ľudí aj firmy, výskum a rozvoj nových perspektívnych odvetví ekonomiky, biotechnológie, energetiku a zelené technológie, ako aj na výskum, vývoj a technológie v oblasti elektrických a vodíkových vozidiel a autonómnych vozidiel. Financie by mali smerovať i na zavedenie udržateľného financovania systému pracovných miest v prípade hospodárskej krízy alebo dočasných ekonomických problémov podnikov, tzv. kurzarbeit, na podporu úspor energií a znižovania emisií skleníkových plynov a tiež na reformu nemocničnej starostlivosti, v rámci ktorej musíme investovať do výstavby alebo kompletnej obnovy nemocníc. Ďalšou významnou oblasťou je doprava, kde financie zameriame napríklad na jej skvalitnenie v regiónoch a medzi nimi, čím podporíme ich ekonomický a sociálny rozvoj. Ide najmä o skvalitnenie a zvýšenie bezpečnosti ciest 1. triedy, vrátane potrebných obchvatov miest a obcí.
Investície budú veľkou príležitosťou pre slovenské firmy a startupy, ako aj pre podniky, ktoré musia byť pripravené investovať do zelenej a digitálnej budúcnosti, a to vrátane umelej inteligencie či superpočítačov.
Nové programové obdobie na roky 2021 – 2027, ako aj navrhovaný Plán obnovy Next generation EU budú pre Slovensko veľkou výzvou a zároveň jedinečnou príležitosťou, ako nastaviť efektívny, adresný a hlavne transparentný spôsob a mechanizmus čerpania finančných prostriedkov.