Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Európska komisia vyhlásila ďalšie výzvy na podporu digitálnej konektivity v celkovom objeme 277 miliónov eur

V rámci priamo riadeného programu Nástroj na prepájanie Európy, časť Digital, Európska komisia (EK) vyhlásila tento rok už druhú vlnu výziev na podporu internetovej konektivity, tentokrát v celkovom objeme spolu 277 miliónov eur. Forma podpory je vo väčšine prípadov nenávratný finančný grant.

Podniky a inštitúcie zo slovenského digitálneho sektora môžu tentokrát získať podporu pre svoje projekty v nasledovných oblastiach:

Cieľom tejto výzvy je doplniť predchádzajúcu vlnu nasadzovania systémov 5G pozdĺž dopravných ciest pre pripojenú a automatizovanú mobilitu (CAM) vrátane bezpečnostných služieb. Tieto môžu zahŕňať cesty, železnice a vnútrozemské vodné cesty, a ak je to vhodné, v kombinácii s inými druhmi dopravy na základe včasných prípravných prác, ktoré sa začali už pred predložením návrhu. Na rozdiel od výziev v roku 2023 a neskorších sa žiadatelia nebudú môcť spoľahnúť na predchádzajúce počiatočné štúdie financované z CEF. Do projektového návrhu by sa mali zahrnúť výsledky prípravných prác/štúdií, ktoré poskytujú základ pre plány rozmiestnenia, pričom by mali stavať na typoch štúdií alebo na základe výsledkov vytvorených prebiehajúcimi projektmi cezhraničných skúšobných projektov výskumu a inovácií 5G v rámci EÚ v rámci programu Horizont 2020.

Cieľom je začať využívať potrebné súkromné investície, aby sa do konca programu CEF (2027) vytvorila úplná paneurópska cestná a železničná sieť koridorov 5G.

Cieľ výzvy spočíva v nasledovnom: do roku 2021 neboli v Európe funkčné koridory 5G. Rozsiahle pokusy na účely testovania, demonštrácie a overovania sa už uskutočnili na rôznych miestach v Európe s podporou európskeho a národného/miestneho verejného financovania.

V rámci tejto výzvy budú financované počiatočné štúdie s cieľom pripraviť skutočné práce na ďalšie veľké vlny zavádzania 5G sietí, ktoré sa začnú po ukončení štúdií; výzva na nasadenie sietí je naplánovaná na rok 2023.

V prípade potreby sa v rámci tejto výzvy podporujú individuálne štúdie zahŕňajúce niekoľko projektov zavádzania (napr. v rovnakej geografickej oblasti alebo zahŕňajúcich niekoľko druhov dopravy).

Cieľom tejto výzvy je podporiť skoré nasadenie systémov na báze 5G, ktoré umožňujú  použitie pre určité sociálno-ekonomické subjekty. V rámci tejto výzvy sú cieľovými subjektmi orgány verejnej moci vykonávajúce verejnú moc a verejné alebo súkromné subjekty poverené prevádzkovaním služieb všeobecného záujmu (SVZ) alebo služieb všeobecného hospodárskeho záujmu (SVHZ). Očakáva sa, že v rámci projektov financovaných z tejto výzvy sa nasadia infraštruktúry 5G schopné poskytovať špičkovú konektivitu s vlastnosťami (ako je gigabitový výkon, vysoká hustota používateľov, všadeprítomné pokrytie, kapacita na pripojenie zariadení internetu vecí, nízka latencia a spoľahlivosť), ktoré sú schopné podporovať inovatívne spôsoby zlepšovania poskytovania verejných služieb a služieb všeobecného záujmu, alebo služieb všeobecného hospodárskeho záujmu.

Cieľom tejto výzvy je podporiť zavádzanie strategických sietí ako súčasti stratégie globálnej digitálnej  brány EÚ, čím sa prispeje k posilneniu kvality prepojenia v rámci Únie, ako aj s tretími krajinami. Predmetná výzva je technologicky neutrálna. Žiadatelia by mali zdôvodniť, že ich projektový návrh poskytuje najlepšiu technológiu vhodnú pre ciele výzvy, ktoré môžu zahŕňať systémy podmorských káblov, satelitnú infraštruktúru a pripojenie k internetovým výmenným bodom.

Cieľom tejto výzvy je spolufinancovanie komponentov pozemnej chrbticovej siete QCI, ktoré budú vyvinuté prostredníctvom programu Digitálna Európa a budú zamerané na podporu cezhraničných spojení medzi dvoma alebo viacerými národnými kvantovými komunikačnými sieťami v členských štátoch a/alebo prepojenie pozemných a vesmírnych segmentov EuroQCI.

Očakáva sa tiež, že členské štáty doplnia oprávnené projekty v rámci CEF Digital možným financovaním z Nástroja na obnovu a odolnosť (RRF).

Cieľom výzvy je okrem iného stimulovať komerčnú ponuku cloudových služieb v celej EÚ. V dôsledku projektov podporovaných z programu CEF je potrebné posilniť kapacitu cloudu a poskytnúť používateľom prístup k viacerým výpočtovým zdrojom. Nové cloudové infraštruktúry by tiež bolo potrebné postupne prepojiť s inými cloudovými, vysokovýkonnými výpočtovými (HPC) a okrajovými infraštruktúrami.

Štúdie v rámci tejto témy by mali preskúmať potreby a pripraviť budúce nasadenie gigabitových prepojení na prepojenie medzi sociálno-ekonomickými hnacími silami, ktorými sú orgány verejnej správy alebo verejné či súkromné subjekty poverené prevádzkovaním služieb všeobecného záujmu (SGI) alebo služieb všeobecného hospodárskeho záujmu (SVHZ) a chrbticové siete pre cloudové federácie. Trhové sily v súčasnosti neposkytujú dostatočné odpovede na výzvu primeraného prepojenia s poskytovateľmi cloudu. Budúce nasadenia by sa mali uskutočniť tam, kde existujúca infraštruktúra nemôže uspokojiť riadne bezproblémové fungovanie zdrojov od rôznych poskytovateľov, a tiež tam, kde chýba potrebná redundancia na zaručenie spoľahlivosti a odolnosti cloudového pripojenia, ktoré môže zabezpečiť primerané, bezpečné pripojenie pre Gigabitovú spoločnosť.

Operačné digitálne platformy (vrátane tejto koordinačnej a podpornej akcie), ako jedna z akcií CEF Digital Synergy, majú za cieľ podporovať environmentálne a energetické ciele EÚ, ako aj riešiť prebiehajúce energetické krízy, a to poskytovaním technológií a konektivity, ktoré umožnia kyberneticky bezpečný internet. Energia a optimalizovaný dopravný systém pozdĺž hlavných európskych ciest musia byť v súlade s cieľmi 5G v oznámení o gigabitovej spoločnosti a v smernici 2014/61/EÚ o opatreniach na zníženie nákladov na zavádzanie vysokorýchlostných elektronických komunikačných sietí. Tým sa optimalizuje energetické využitie IKT a zníži sa vplyv na životné prostredie, pričom sa zvýšia výhody, ktoré IKT umožňujú.

Výzva sa bude venovať „dodatočnému vybaveniu“ existujúcich energetických a/alebo dopravných infraštruktúr požadovanou cezhraničnou digitálnou infraštruktúrou. Platformy budú vychádzať a integrovať sa s existujúcimi a vznikajúcimi európskymi dátovými, cloudovými a okrajovými počítačovými infraštruktúrami a konektivitou, najmä na tých, ktoré sú podporované v iných častiach CEF Digital v Programe Digitálna Európa a Horizont Európa.

Hlavným cieľom tejto podpornej akcie je urýchliť vývoj okrajových výpočtových riešení ako súčasti 5G koridorov a 5G smart komunít a zabezpečiť tak ich integráciu do európskych federovaných cloudových a okrajových infraštruktúr financovaných v rámci programov CEF Digital a Digitálna Európa.

Termín na predkladanie projektových návrhov u všetkých týchto výziev bol stanovený na 23. február 2023. K predmetným výzvam naplánovala EK na 25. októbra 2022 pre záujemcov aj špeciálny informačný deň.

Zároveň EK silne podporuje myšlienku, aby sa žiadatelia spájali do silných medzinárodných konzorcií, kedy majú väčšiu šancu uspieť. Na zostavovanie konzorcií je možné si nájsť partnera/ov v rámci každej zverejnenej výzvy. Okruh oprávnených subjektov je pomerne široko definovaný, často bez ohľadu na právnu formu žiadateľa, pretože viac záleží na kapacitách a odborných spôsobilostiach žiadateľa.

body>