V rámci nového priamo riadeného programu Digitálna Európa, vyhlásila Európska komisia tretiu vlnu výziev na digitalizáciu ekonomiky a spoločnosti.
Podniky a inštitúcie zo slovenského digitálneho sektora môžu tentokrát získať podporu pre svoje projekty v nasledovných oblastiach:
- Celoeurópske veľkoškálové pilotné projekty pre služby založené na „cloud-to-edge“ technológiách. Pôjde najmä o edgeové/okrajové služby kybernetickej bezpečnosti a vysoko bezpečné lokálne edgeové/okrajové služby bežiace na zelených infraštruktúrach, ktoré umožňujú celoeurópsku federatívnu umelú inteligenciu. Zároveň bude poskytovaná mimoriadne bezpečná správa dát v súlade s etickými štandardmi, napríklad prostredníctvom škálovateľných služieb založených na blockchaine.
- Nasadzovanie spoločných európskych dátových priestorov pre mobilitu, pre priemyselnú výrobu, pre médiá a pre smart komunity. Vybudovaná má byť celoeurópska platforma pre umelú inteligenciu „na požiadanie“ („AI-on-demand“).
- Zároveň budú podporené pokročilé digitálne zručnosti prostredníctvom špecializovaných vzdelávacích programov alebo modulov v kľúčových oblastiach: umelá inteligencia, blockchain, cloud computing, kybernetická ochrana, dáta, rozšírená realita, internet vecí, mikroelektronika, fotonika, kvantum a robotika.
Vo väčšine prípadov bude podpora vo forme nenávratného finančného grantu. Európska komisia zároveň podporuje myšlienku, aby sa žiadatelia spájali do silných medzinárodných konzorcií, kedy majú väčšiu šancu uspieť. Okruh oprávnených subjektov je pomerne široko definovaný, zväčša bez ohľadu na právnu formu žiadateľa.
Prihlásiť sa a predkladať projekty je možné cez Funding&Tenders portal, ktorý zároveň slúži na vyhľadávanie partnerov na zostavovanie konzorcií.
Termín na predkladanie projektov je 24. január 2023.
Prípadné otázky môžete posielať na: programdigital@mirri.gov.sk .
Zároveň sa bude možné od 15. novembra 2022 prihlásiť na výzvy v oblasti kybernetickej bezpečnosti v celkovom objeme 176,5 milióna eur TU.
Výzvy budú na témy:
- kybernetická odolnosť, koordinácia a rozsahy kybernetickej bezpečnosti EÚ,
- budovanie kapacít bezpečnostných operačných centier (SOC),
- zabezpečenie strategických digitálnych infraštruktúr a technológií 5G,
- zavádzanie inovatívnych riešení kybernetickej bezpečnosti,
- nasadenie siete národných koordinačných centier s členskými štátmi,
- podpora implementácie smernice NIS a národných stratégií kybernetickej bezpečnosti,
- testovacie a certifikačné kapacity a schopnosti.
Termín na predkladanie projektov je 15. február 2023.