Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

MIRRI SR v spolupráci s akademickým sektorom úspešne spustilo realizačnú fázu projektov kompetenčných centier kybernetickej bezpečnosti

V marci 2025 Sekcia kybernetickej bezpečnosti MIRRI SR v spolupráci s akademickým sektorom úspešne začala realizačnú fázu projektov v rámci komponentu 17 Reformy č. 5, ktorá sa zameriava na skvalitnenie vzdelávania a zabezpečenie spôsobilostí v oblasti kybernetickej bezpečnosti (ITVS – Informačné technológie vo verejnej správe).  Dôležitý míľnik bol dosiahnutý podpísaním zmlúv o poskytnutí prostriedkov mechanizmu medzi univerzitami a MIRRI SR ako vykonávateľom Plánu obnovy a odolnosti SR.

V rámci tejto iniciatívy budú zriadené kompetenčné centrá kybernetickej a informačnej bezpečnosti na šiestich univerzitách: Technickej univerzite v Košiciach, Žilinskej univerzite v Žiline, Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a Univerzite Komenského v Bratislave. Centrá budú podporené finančnými prostriedkami z Plánu obnovy a odolnosti SR vo výške viac ako 8 miliónov eur.

Hlavné aktivity projektu zahŕňajú:

  • Zariadenie a vybavenie kompetenčného centra: Vytvorenie štandardného pracoviska poskytujúceho technológie pre výskum a štúdium PhD. študentov, ako aj podporu špecializovanej výučby študentov aplikovanej informatiky. Súčasťou bude aj samostatné laboratórium pre experimenty a výučbu.
  • Tvorba metodík a vzdelávacích materiálov: Príprava materiálov pre formálne a neformálne vzdelávanie v oblasti kybernetickej a informačnej bezpečnosti (KIB), boja proti dezinformáciám a kyberšikane.
  • Podpora vzdelávania na vysokých a stredných školách: Príprava materiálov a dokumentácie pre odborné predmety v oblasti kybernetickej bezpečnosti a aktuálnych bezpečnostných problémov.
  • Výskumná činnosť: Analýza dát a používanie pokročilých nástrojov AI v oblasti KIB, zameraná na doktorandské štúdium a výskum zamestnancov.
  • Expertná činnosť pre orgány verejnej správy: Zapájanie sa do riešenia strategických úloh v oblasti KIB, príprava správ, koncepcií a legislatívnych dokumentov.
  • Celoživotné vzdelávanie: Návrh modulárnych študijných programov, kurzov, školení a seminárov pre všetky typy používateľov vrátane širokej verejnosti.
  • Zvyšovanie odbornosti a certifikácia lektorov: Potvrdenie zvýšenia kompetentností zapojených zamestnancov a študentov.
  • Spolupráca so zahraničnými partnermi: Podávanie projektov na spoločné témy v oblasti vzdelávania a výskumu v oblasti KIB.

Tieto aktivity prispejú k výraznému zlepšeniu vzdelávania a výskumu v oblasti kybernetickej a informačnej bezpečnosti na Slovensku. Cieľom Reformy č. 5 je nielen zvýšiť úroveň odbornosti a pripravenosti na nové výzvy v digitálnom svete, ale aj podporiť inovatívne riešenia a spoluprácu medzi akademickými inštitúciami a verejným sektorom.

Počas oprávneného obdobia Plánu obnovy a odolnosti do Q2/2026 a následne aj počas obdobia udržateľnosti projektov bude sekcia kybernetickej bezpečnosti MIRRI SR úzko spolupracovať s univerzitami a jednotlivými kompetenčnými centrami formou pracovnej skupiny tak, aby zosúladila ciele jednotlivých projektov s potrebami a požiadavkami akademického a verejného sektora.

MIRRI SR vďaka týmto projektom prispieva k budovaniu odolnej a bezpečnej digitálnej infraštruktúry, ktorá je nevyhnutná pre ďalší rozvoj Slovenskej republiky.

body>