V marci 2025 Sekcia kybernetickej bezpečnosti MIRRI SR v spolupráci s akademickým sektorom úspešne začala realizačnú fázu projektov v rámci komponentu 17 Reformy č. 5, ktorá sa zameriava na skvalitnenie vzdelávania a zabezpečenie spôsobilostí v oblasti kybernetickej bezpečnosti (ITVS – Informačné technológie vo verejnej správe). Dôležitý míľnik bol dosiahnutý podpísaním zmlúv o poskytnutí prostriedkov mechanizmu medzi univerzitami a MIRRI SR ako vykonávateľom Plánu obnovy a odolnosti SR.
V rámci tejto iniciatívy budú zriadené kompetenčné centrá kybernetickej a informačnej bezpečnosti na šiestich univerzitách: Technickej univerzite v Košiciach, Žilinskej univerzite v Žiline, Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a Univerzite Komenského v Bratislave. Centrá budú podporené finančnými prostriedkami z Plánu obnovy a odolnosti SR vo výške viac ako 8 miliónov eur.
Hlavné aktivity projektu zahŕňajú:
- Zariadenie a vybavenie kompetenčného centra: Vytvorenie štandardného pracoviska poskytujúceho technológie pre výskum a štúdium PhD. študentov, ako aj podporu špecializovanej výučby študentov aplikovanej informatiky. Súčasťou bude aj samostatné laboratórium pre experimenty a výučbu.
- Tvorba metodík a vzdelávacích materiálov: Príprava materiálov pre formálne a neformálne vzdelávanie v oblasti kybernetickej a informačnej bezpečnosti (KIB), boja proti dezinformáciám a kyberšikane.
- Podpora vzdelávania na vysokých a stredných školách: Príprava materiálov a dokumentácie pre odborné predmety v oblasti kybernetickej bezpečnosti a aktuálnych bezpečnostných problémov.
- Výskumná činnosť: Analýza dát a používanie pokročilých nástrojov AI v oblasti KIB, zameraná na doktorandské štúdium a výskum zamestnancov.
- Expertná činnosť pre orgány verejnej správy: Zapájanie sa do riešenia strategických úloh v oblasti KIB, príprava správ, koncepcií a legislatívnych dokumentov.
- Celoživotné vzdelávanie: Návrh modulárnych študijných programov, kurzov, školení a seminárov pre všetky typy používateľov vrátane širokej verejnosti.
- Zvyšovanie odbornosti a certifikácia lektorov: Potvrdenie zvýšenia kompetentností zapojených zamestnancov a študentov.
- Spolupráca so zahraničnými partnermi: Podávanie projektov na spoločné témy v oblasti vzdelávania a výskumu v oblasti KIB.
Tieto aktivity prispejú k výraznému zlepšeniu vzdelávania a výskumu v oblasti kybernetickej a informačnej bezpečnosti na Slovensku. Cieľom Reformy č. 5 je nielen zvýšiť úroveň odbornosti a pripravenosti na nové výzvy v digitálnom svete, ale aj podporiť inovatívne riešenia a spoluprácu medzi akademickými inštitúciami a verejným sektorom.
Počas oprávneného obdobia Plánu obnovy a odolnosti do Q2/2026 a následne aj počas obdobia udržateľnosti projektov bude sekcia kybernetickej bezpečnosti MIRRI SR úzko spolupracovať s univerzitami a jednotlivými kompetenčnými centrami formou pracovnej skupiny tak, aby zosúladila ciele jednotlivých projektov s potrebami a požiadavkami akademického a verejného sektora.
MIRRI SR vďaka týmto projektom prispieva k budovaniu odolnej a bezpečnej digitálnej infraštruktúry, ktorá je nevyhnutná pre ďalší rozvoj Slovenskej republiky.