Európska komisia publikovala 18.9.2020 dva dokumenty relevantné pre digitálnu oblasť:
Odporúčanie EK bolo publikované v kontexte aktuálnej snahy členských štátov a EK o čo najrýchlejšie vybudovanie infraštruktúry v EÚ pre komunikačné siete postavené na technológii 5G. EK publikovala 26. 3. 2019 Odporúčanie pre kybernetickú bezpečnosť sietí 5G a na základe toho bol 29. 1. 2020 zverejnený súbor nástrojov s podrobnými opatreniami pre ošetrenie rizík v súvislosti s kybernetickou bezpečnosťou sietí 5G. Odporúčanie zverejnené 18. 9. 2020 sa obdobne zameriava na ďalšie oblasti v súvislosti s rozvojom sietí 5G, pri ktorých je potrebný koordinovaný postup členských štátov. Ide o tieto tri oblasti opatrení:
-
- znižovanie nákladov a zvýšenie rýchlosti zavádzania elektronických komunikačných sietí na národnej úrovni prostredníctvom zjednodušenia postupov udeľovania povolení, zlepšenia transparentnosti, posilnenia tzv. jednotných informačných miest (zriadených v zmysle smernice o znížení nákladov na zavedenie vysokorýchlostných elektronických komunikačných sietí), rozšírenia práva na prístup k existujúcej fyzickej infraštruktúre, zlepšenia mechanizmov na riešenie sporov a znižovania environmentálneho dopadu elektronických komunikačných sietí;
- zabezpečenie včasného pridelenia frekvencií v rámci frekvenčného spektra 5G na národnej úrovni spôsobom, ktorý bude stimulovať investície zo strany účastníkov telekomunikačného trhu;
- zabezpečenie lepšej koordinácie prideľovania frekvenčného spektra na úrovni EÚ s cieľom uľahčiť cezhraničné poskytovanie služieb 5G (ide o 5G cezhraničné dopravné koridory a tiež o zamedzenie rušenia rádiového signálu v prihraničných oblastiach).
Na základe predmetného odporúčania by mali členské štáty v súčinnosti s EK vypracovať súbor nástrojov podrobných opatrení v troch vyššie uvedených oblastiach v termíne do 30. marca 2021.
EuroHPC (European High Performance Joint Undertaking), ktorého aktívnym členom je aj SR, združuje investície na vytvorenie špičkových infraštruktúr pre využívanie veľkých dát (big data) v oblastiach, ako je napríklad personalizovaná medicína, klimatické zmeny alebo prepojené a automatizované vozidlá. Aktivity v rámci EuroHPC zahŕňajú vývoj, zavádzanie, rozširovanie a údržbu integrovanej superpočítačovej infraštruktúry svetovej úrovne. Okrem infraštruktúry EuroHPC zahŕňa aj tzv. národné kompetenčné centrá, ktorých úlohou je sprostredkovať služby superpočítačovej infraštruktúry nielen pre výskum, ale aj pre verejnú správu a pre komerčné aktivity súkromného sektora. Iniciatíva EuroHPC bola financovaná v rámci MFF 2014 – 2020 z programu Horizont 2020 a z programu Nástroj na prepájanie Európy (CEF), na financovaní sa tiež podieľali členské štáty a súkromné subjekty.
Vzhľadom na to, že nariadenie Rady (EÚ) 2018/1488, ktoré slúžilo ako právny základ vzniku EuroHPC, stanovilo dĺžku trvania iniciatívy na časovo obmedzené obdobie, predmetný návrh nariadenia zabezpečí právny rámec pre ďalšie financovanie, fungovanie a ambiciózny rozvoj EuroHPC na ďalšiu dekádu.