Slovensko sa ocitá na križovatke rozhodnutí o tom, ako rozvíjať a udržať svoje talenty. Na konferencii Slovak Digital Coalition Summit 2024: Od talentu k excelentnosti, pod záštitou Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI), sa diskutovalo o strategických otázkach rozvoja digitálnych zručností, podpory inovácií a talentov na Slovensku. Vystúpili odborníci, zástupcovia štátnych rezortov aj súkromného sektora, aby našli riešenia, ktoré sú potrebné na rozvoj talentov, a ako ich pretaviť do excelentnosti.
Štátny tajomník MIRRI, Ivan Ivančin, otvoril konferenciu príhovorom, v ktorom zdôraznil, že rozvoj talentu je jedným z hlavných pilierov digitálnej transformácie. „Technológie nám umožňujú dosahovať viac, no ich skutočná hodnota spočíva v schopnostiach a zručnostiach ľudí, ktorí ich využívajú. Slovensko, ako krajina, ktorú OECD označilo za najviac ohrozenú automatizáciou, musí klásť dôraz na rozvoj ľudského kapitálu. Naše úsilie musí smerovať nielen k prekonaniu priepasti medzi dopytom a ponukou talentov, ale aj k budovaniu pripravenosti na výzvy novej technologickej éry,“ uviedol štátny tajomník.
Diskusné panely priniesli množstvo podnetných tém, zameraných na hodnotu a význam talentov pre krajinu, aktuálnu situáciu politiky talentu na Slovensku, jej silné a slabé stránky, ako aj na nástroje, ktorými krajina disponuje na identifikáciu talentov. Štatistiky zároveň ukazujú, že Slovensko patrí medzi krajiny najviac ohrozené odlivom mladých talentov, pričom najkritickejšia situácia je v regiónoch stredného a východného Slovenska, kde dochádza k masívnemu odchodu obyvateľov vo veku 15 – 39 rokov.
„Potrebujeme nástroje, ktoré pomôžu udržať mladých ľudí doma, no zároveň ich motivovať, aby sa neustále vzdelávali a pracovali na sebe. Musíme talentom vytvoriť podmienky, ktoré im umožnia nájsť naplnenie a perspektívu doma,“ upozornil Ivančin, ktorý sa tiež zapojil do panelovej diskusie na tému identifikácie, rozvoja a udržania talentov, ktorá priniesla odpovede na viaceré kľúčové otázky. Diskutujúci sa venovali spôsobom, ako efektívne identifikovať a podporovať talenty na Slovensku, analyzovali prínos talentovaných jednotlivcov pre strategický rozvoj krajiny a hľadali riešenia, ktoré by pomohli znížiť odliv mladých ľudí do zahraničia. Diskusia zdôraznila alarmujúce údaje o tom, že polovica mladých ľudí na Slovensku zvažuje odchod do zahraničia, čo výrazne ohrozuje budúcnosť nášho ľudského kapitálu. Preto rastie význam systematického prístupu k práci s talentami ako jednej z priorít rozvoja Slovenska.
„Slovensko čelí výzve, ktorá presahuje hranice jednotlivých rezortov. Len koordinovanou stratégiou, založenou na spolupráci štátu, vzdelávacích inštitúcií a zamestnávateľov, dokážeme vytvoriť podmienky, ktoré udržia talenty doma a premenia ich na motor excelentnosti a inovácií,“ povedal štátny tajomník Ivan Ivančin.
Na záver štátny tajomník predstavil plánované kroky MIRRI v oblasti podpory talentov. Príkladom je projekt „Digitálna budúcnosť“, ktorý sa zameriava na rozvoj digitálnych a zelených zručností naprieč regiónmi Slovenska. Tento projekt ponúka firmám a organizáciám štátnej správy podporu pri transformácii riadenia ľudských zdrojov. MIRRI tiež pripravuje národnú stratégiu pre umelú inteligenciu, ktorá sa bude zameriavať na rozvoj mladých talentov a prepojenie vzdelávania s praxou. V neposlednom rade pracujeme na implementácii Vnútroštátneho plánu digitálnej dekády SR, ktorý prinesie finančné zdroje vo výške 233 miliónov eur na transformáciu ľudských zdrojov.
„Našou ambíciou je, aby sa Slovensko stalo krajinou, ktorá nielen udrží svoje talenty, ale bude ich aj aktívne rozvíjať a ponúkať im prostredie, kde môžu realizovať svoj potenciál. Je to nevyhnutné pre našu konkurencieschopnosť a dlhodobú prosperitu,“ poznamenal štátny tajomník.
Summit uzavrela spoločná vízia zúčastnených na vytvorenie jednotnej stratégie medzi rezortmi, školami a zamestnávateľmi. Ak sa Slovensku podarí udržať talenty doma a zlepšiť ich rozvoj, má šancu konkurovať v inováciách a digitálnej transformácii na trhu v strednej Európe.