Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (úrad) pokračuje vo svojich aktivitách na podporu rozvoja ekosystému zameraného na výskum, vývoj a aplikované riešenia technológie umelej inteligencie. V polovici tohto roku vláda prijala Akčný plán digitálnej transformácie SR na roky 2019-2022, ktorý predostrel mnohé opatrenia na podporu rozvoja umelej inteligencie ako aj udržateľného ekonomického rastu našej krajiny zacielením sa na digitálne technológie. Správne nastavený ekosystém už prináša prvé výsledky.
Podľa iniciatívy AI Watch z prostredia Európskej komisie, ktorá sleduje investície do umelej inteligencie v členských krajinách, je Slovensko na čele peletónu členských krajín EÚ v investíciách do umelej inteligencie v pomere k hrubému domácemu produktu. Európska komisia, ktorá tento týždeň zvolala do Bruselu zasadnutie skupiny na vysokej úrovni pre umelú inteligenciu, hodnotí, že Slovensko bolo na prvú priečku katapultované práve podielom národných ako aj súkromných investícií do talentu a ľudských kapacít za ostatné obdobie. Významnosť tohto prvenstva podčiarkuje narastajúca dôležitosť umelej inteligencie v strategických snahách Európskej Únie. Tu sú zahrnuté nielen údaje výrobného technologického sektora v oblasti umelej inteligencie ale najmä schopnosť modernizovať hospodárstvo krajiny a tak zabezpečiť jej rast prostredníctvom rozvoja digitálnych zručností, dátovej a fyzickej infraštruktúry ako aj vývoja vhodného hardvéru a softvéru. Oficiálne čísla aj celková správa Komisie bude zverejnená v novom roku.
Slovensko je tiež veľmi aktívne aj v celoeurópskom meradle. Profesorka Mária Bieliková zo Slovenskej technickej univerzity je členkou skupiny expertov pre umelú inteligenciu pri Európskej komisii. V rámci tejto skupiny sa podieľala na vypracovaní globálne významného dokumentu Etické usmernenia pre umelú inteligenciu, ktoré majú pomôcť verejnému sektoru aj podnikateľom s implementáciou nástrojov umelej inteligencie. V rámci Rady Európy, ktorá zastrešuje viac ako 800 miliónov obyvateľov, sa zase Slovensko zviditeľnilo na úrovni pracovnej skupiny CAHAI k všeobecným otázkam regulácie umelej inteligencie, kde expertka úradu Janka Novohradská plní úlohy spravodajcu pre nediskrimináciu v automatizovaných systémoch.
Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu R. Raši hovorí, že hneď v budúcom roku má jeho úrad v pláne zverejniť dve štúdie. Prvú ako vypracovaný manuál pre slovenské firmy pre efektívne zavádzanie nástrojov umelej inteligencie a druhú ohľadom potencionálu krajiny stať sa centrom excelentnosti. Obe budú prezentované komunite Slovak AI ako aj odbornej verejnosti.
Umelá inteligencia predstavuje okrem iného aj nové možnosti pre efektívnu informatizáciu verejnej správy. Umožňuje analýzu a vyhodnocovanie veľkého množstva dát za krátky čas, ktoré nám ďalej budú pomáhať pri vyváženom nastavovaní nových politík ako aj pri prijímaní informovaných rozhodnutí.
Nová Európska komisia oznámila, že v budúcom roku sa chystá pripraviť návrhy legislatívy pre reguláciu umelej inteligencie. Pripravuje sa budovanie siete centier excelentnosti, centier digitálnych inovácií naprieč celou Európou, vytvorí sa investičný fond vo výške 100 miliónov eur špeciálne určený pre podporu malých a stredných podnikov v oblasti umelej inteligencie ako aj blockchainu.