Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovensko spolupredsedalo ministerskému stretnutiu členov Globálneho partnerstva pre AI popri AI Action Summite v Paríži

Na okraji AI Action Summitu zorganizovali Francúzsko, Srbsko a Slovensko v priestoroch francúzskeho Ministerstva Európy a zahraničných vecí neformálne stretnutie desiatok ministrov členských štátov Globálneho partnerstva pre umelú inteligenciu (GPAI). Slovensko na stretnutí zastupoval štátny tajomník MIRRI Ivan Ivančin a stály predstaviteľ SR pri OECD, veľvyslanec František Ružička.

Po summite v Belehrade (december 2024) a pred ministerskou radou GPAI v Bratislave (november 2025) sa Slovensko a Srbsko, ako spolupredsedajúce krajiny GPAI, spolu s Francúzskom rozhodli zorganizovať toto stretnutie v otvorenom formáte, aby spojili členské krajiny GPAI, ako aj štáty, ktoré prejavili záujem o túto iniciatívu.

Štátny tajomník MIRRI Ivan Ivančin vo svojom otváracom príhovore uviedol: „Naše stretnutie sa koná v rozhodujúcom čase pre globálnu agendu v oblasti umelej inteligencie a v mimoriadnom kontexte. Cesta a kroky, ktoré odteraz podnikneme, sa môžu ukázať ako rozhodujúce pre našu spoločnú budúcnosť. Som obzvlášť hrdý na to, že GPAI a jej členstvo sú naďalej pevne ukotvené v OECD princípoch pre umelú inteligenciu, vôbec prvom medzivládnom nástroji o umelej inteligencii, ktorý bol prijatý počas slovenského predsedníctva v Rade ministrov OECD pred takmer šiestimi rokmi, aktualizovaný pod slovenským vedením na pracovnej úrovni v minulom roku a ktorý priamo ovplyvnil nielen Princípy G20 v oblasti umelej inteligencie z roku 2019 alebo prvú medzinárodnú záväznú zmluvu o umelej inteligencii prijatú v minulom roku, ale aj mnohé regionálne a miestne rámce správy umelej inteligencie.“

Na stretnutí sa zúčastnili členské krajiny GPAI a 12 ďalších štátov so záujmom o členstvo. Diskutovalo sa o ambíciách partnerstva na nasledujúce roky. Pri tejto príležitosti vyjadrilo 7 krajín – Kambodža, Malta, Rumunsko, Chorvátsko, Rwanda, Maroko a Kazachstan – svoj záujem o vstup do GPAI po tom, ako členovia GPAI nedávno schválili proces ich žiadosti o členstvo. Toto rozhodnutie otvára cestu k širšej účasti v GPAI v kontexte globálnej správy v oblasti AI.

Podujatie bolo taktiež príležitosťou diskutovať o práci GPAI na podpore implementácie Odporúčania OECD o umelej inteligencii s cieľom využívať výhody umelej inteligencie (AI) pre všetkých a zároveň zmierňovať riziká s ňou spojené. Medzi prioritné oblasti patrí zmenšovanie digitálnych priepastí v oblasti AI, pochopenie a meranie dopadu AI na zamestnanosť a životné prostredie, podpora udržateľného poľnohospodárstva, ochrana práv duševného vlastníctva pri podpore inovačných riešení v oblasti AI a zlepšenie prístupu a zodpovedné zdieľanie dát pre AI.

Ministerské stretnutie z 9. februára potvrdilo dôležitosť GPAI a hodnotu politickej angažovanosti v správe AI. Ministri GPAI sa opäť stretnú na zasadnutí Rady GPAI, ktoré sa uskutoční v Bratislave v novembri 2025.

body>