Delegácia Slovenskej republiky pod vedením štátneho tajomníka Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Radoslava Štefánka sa zúčastnila na medzinárodnom summite WSIS+20 a AI for Good v Ženeve. Organizovala ho Medzinárodná telekomunikačná únia (ITU) v spolupráci s OSN a ďalšími partnermi.
Summit sa venoval hodnoteniu pokroku za 20 rokov od prijatia cieľov Svetového samitu o informačnej spoločnosti (WSIS) a zároveň sa sústredil na úlohu umelej inteligencie v riešení globálnych výziev v rámci platformy AI for Good.
Aktívny hráč v oblasti AI a digitálnej transformácie
Slovensko predstavilo svoje skúsenosti a ambície v oblasti umelej inteligencie (AI), pričom štátny tajomník Štefánek zdôraznil, že AI je pre Slovensko strategickou prioritou. Spomenul najmä úspechy v rámci OECD, kde Slovensko v roku 2024 viedlo revíziu princípov AI, ako aj vedúce postavenie v rámci medzinárodnej iniciatívy Global Partnership on AI (GPAI), ktorej Slovensko spolupredsedá so Srbskom.
„Umelá inteligencia je kľúčovým motorom inovácií a digitálnej transformácie. Slovensko sa už roky aktívne zapája do formovania globálnych rámcov pre správu a reguláciu AI, najmä v rámci OECD a GPAI. S ITU však vidíme priestor pre užšiu spoluprácu, najmä v podpore krajín s obmedzenými kapacitami. Sme pripravení podeliť sa o naše skúsenosti a prispieť k tvorbe inkluzívnych a adaptabilných pravidiel v tejto rýchlo sa vyvíjajúcej oblasti,“ uviedol štátny tajomník a splnomocnenec vlády SR pre umelú inteligenciu Radoslav Štefánek.
Delegáciu SR pod vedením štátneho tajomníka MIRRI Štefánka tvorili zástupcovia odborného sektora: Mário Lelovský a Pavol Šedo (Digitálna koalícia), Emil Fitoš a Pavol Frič (IT Asociácia Slovenska) a Mária Bieliková (Kempelenov inštitút inteligentných technológií). Účasť takejto širokej delegácie len podčiarkuje záujem Slovenska aktívne formovať digitálnu budúcnosť na medzinárodnej úrovni.
Kľúčové priority Slovenska: 5G, kyberbezpečnosť a inkluzívna infraštruktúra
Slovenská delegácia na summite otvorila témy týkajúce sa rozvoja 5G sietí, digitálnej infraštruktúry a kybernetickej bezpečnosti. Diskutovalo sa o výzvach v oblasti spektrálnej harmonizácie, potrebe zabezpečiť robustnú konektivitu aj v menej rozvinutých regiónoch, ako aj o dôležitosti odolnej infraštruktúry v kontexte globálnych kríz.
V oblasti kyberbezpečnosti Slovensko zdôraznilo význam medzinárodnej spolupráce pri ochrane kritickej infraštruktúry a zdieľaní znalostí. MIRRI SR posilňuje vlastné kapacity prostredníctvom projektov, štandardizačných aktivít a vzdelávania v oblasti informačnej bezpečnosti.
Metaverzum a nové výzvy digitálnej budúcnosti
Súčasťou summitu bola aj diskusia o vývoji metaverza. Slovensko sa aktívne zapája do práce fokusových skupín ITU, ktoré skúmajú technické, bezpečnostné a etické aspekty tejto novej technologickej oblasti. Svoje členstvo v ITU vnímame ako príležitosť formovať globálne digitálne pravidlá a zároveň čerpať zo skúseností ostatných krajín. Aj ako menší štát tak môžeme byť aktívnym a rešpektovaným partnerom v diskusiách o digitálnej budúcnosti sveta.
Slovenská delegácia pri príležitosti svojej zahraničnej pracovnej cesty v Ženeve navštívila CERN, kde sa stretla so slovenským fyzikom a zamestnancom CERN-u Petrom Chochulom, ktorý ich previedol po expozícii a priblížil im úlohy, výskum a výsledky tejto organizácie.