Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovensko v centre diania na globálnom kongrese o revolučných technológiách v Barcelone

Katalánska metropola sa tento týždeň premenila na epicentrum najnovších IT a telekomunikačných technológií. Jedno z najväčších svetových podujatí svojho druhu Mobile World Congress spája lídrov a vizionárov v oblasti revolučných inovácií a prináša najnovšie trendy, produkty či riešenia. Na kongrese nechýbala ani slovenská delegácia na čele so štátnym tajomníkom Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Ivanom Ivančinom.

Hľadanie spoločných príležitosti pre spoluprácu, výmena najlepších postupov na posilnenie digitálnej infraštruktúry a ochrany pred kybernetickými hrozbami sa nedá riešiť od stola, preto sme sa zúčastnili podujatia MWC v Barcelone. Táto interaktívna skúsenosť nám umožnila lepšie porozumieť novým technológiám a ich potenciálu,“ uviedol štátny tajomník Ivan Ivančin. Počas dvoch dní intenzívnych rokovaní ho privítali predstavitelia popredných globálnych telekomunikačných a kybernetických značiek.

„Napríklad o rozvoji digitálnej infraštruktúry našej krajiny v oblasti Broadbandu sme rokovali  s najvyšším vedením Deutsche Telekom, Dominique Leroyovou. Aktuálne plánujeme na MIRRI podporiť z verejných zdrojov projekty v tých oblastiach Slovenska, kde je nedostatočná a chýbajúca infraštruktúra, ktorá neumožňuje poskytovať adekvátne internetové služby občanom,“ povedal Ivančin.

Rokovania o intenzívnejšej spolupráci prebiehali aj s poľským podpredsedom vlády a ministrom pre digitálne záležitosti Krzysztofom Gawkowskim. Témou bolo aj nariadenie eIDAS, ktoré zaviedlo nový systém pre bezpečné elektronické interakcie medzi spoločnosťami, občanmi a verejnými orgánmi v celej EÚ a jeho implementácia. Má zabezpečiť elektronickú identifikáciu, vrátane interoperabilných digitálnych podpisov, s cieľom poskytnúť občanom kontrolu nad ich online totožnosťou a údajmi. Zároveň sa diskutovalo aj o ďalších nariadeniach a aktoch Európskej únie.

S vedením španielskeho štátneho kybernetického inštitútu INCIBE, Miguelom Angelom Cañadom, delegácia MIRRI hovorila o kybernetickej bezpečnosti a zapojení sa do medzinárodnej spolupráce. Tento inštitút koordinuje svoju činnosť s národnými a medzinárodnými tímami s cieľom zlepšiť efektívnosť v boji proti útokom na siete a informačné systémy verejnej správy.

„Intenzívne rokovacie dni zahŕňali aj návštevu nového Honorárného konzulátu SR v Barcelone, ktorý vedie Javier Medina Ortiz. Keďže jednou z dôležitých úloh konzulátu je aj pomoc slovenským občanom pri riešení ich životných situácií so štátom, navštívili sme v priestoroch populárnej El Desván Bakery úspešnú rodáčku z Fiľakova Luciu Kurákovú. Lucia začala podnikať v Španielsku v roku 2017 a dnes na jej jedinečné koláčiky stoja ľudia v zástupoch,“ prezradil štátny tajomník Ivan Ivančin v závere svojej pracovnej cesty, na ktorej ho sprevádzal veľvyslanec Slovenskej republiky v Španielsku, Juraj Tomaga.