Séria bezplatných medzinárodných online školení k programu Digitálna Európa pokračuje a stále máte možnosť pridať sa! Odborní lektori vás prevedú všetkými krokmi – od pochopenia digitálnych priorít EÚ až po úspešné podanie grantovej žiadosti. Využite túto jedinečnú príležitosť získať praktické vedomosti a pripojte sa k stovkám účastníkov z celej Európy.
Prečo sa pripojiť k sérii školení? Tieto praktické školenia pre začiatočníkov vám pomôžu:
- Porozumieť digitálnym prioritám EÚ a logike financovania digitálnych projektov.
- Premeniť váš nápad na realizovateľný koncept projektu.
- Naučiť sa základy a osvedčené postupy písania projektových návrhov, rozpočtovania a podávania správ o projektoch EÚ.
- Získať istotu pri používaní Portálu EÚ pre financovanie a verejné obstarávanie.
- Vyhnúť sa bežným chybám a dodržiavať osvedčené postupy.
- Získať istotu a prehľad pri podávaní žiadostí o granty.
Záujemcovia, ktorí sa nestihli pripojiť na doterajšie školenia, nájdu video záznamy ako aj prezentácie zo školení zverejnené na stránke koordinátora školení: Digital Europe Programme Applicant Training Series . Záujemcovia tak majú prístup na školenia doterajšie témy:
„Session 1 – Introduction to the DEP“ z 10. júna 2025,
„Session 2 – How to generate a DEP project?” zo 16. júna 2025,
„Session 3 – High-Level Digital Skills” z 24. júna 2025, a
„Session 4 – Data Spaces, Cloud Services & Artificial Intelligence” z 30. júna 2025.
Organizátori evidujú od začiatku školení veľký a stále rastúci počet účastníkov, napr. štvrtého školenia sa zúčastnilo vyše 1000 záujemcov z celej Európy.
Už 15. júla 2025 sa záujemcovia môžu tešiť na piate školenie na tému „Špecifický cieľ 5: Nasadzovanie a najlepšie využitie digitálnych technológií“. Agenda – program školenia je nasledovný:
- Strategické a politické pozadie Špecifického cieľa 5 – ciele EÚ a logika finančných grantov.
- Objasnenie relevantnej IT terminológie netechnickým jazykom.
- Prehľad kľúčových noviniek a hlavných tém v pracovnom programe 2025 -27.
- Detailný prehľad otvorených výziev na predkladanie projektov v rámci Špecifického cieľa 5, vrátane praktických tipov pre žiadateľov.
Záujemcovia o uvedenú tému sa môžu registrovať na linku.
Organizátori zároveň plánujú poskytnúť aj školenia na tému „Session 6 – DEP Specific Objective 3 (SO3) – Cybersecurity“, ktoré je naplánované na začiatok septembra 2025. Ako bonusové školenie by malo byť „Session 7 – Proposal writing“ – zamerané na písanie kvalitných projektových návrhov (naplánované na približne polovicu septembra 2025).
Školenia sú určené pre malé a stredné podniky, verejné inštitúcie, univerzity, výskumné podniky, digitálne centrá a mimovládne organizácie pracujúce v oblasti umelej inteligencie, kybernetickej bezpečnosti, digitálnych zručností a zavádzania technológií. Zúčastniť sa ich môžu začiatočníci, alebo ktokoľvek kto potrebuje len akékoľvek objasnenie.
Záujemcovia o podporu z programu Digitálna Európa sa tiež môžu zaregistrovať na Digital Europe Programme Matchmaking Platform, kde sa môžu spojiť s organizáciami a jednotlivcami do silných konzorcií. Konzorciá môžu predkladať projektové návrhy a získať finančný grant, aby svoje projekty efektívne realizovali a aby sa ich projekty stali sa udržateľnými aj po financovaní zo zdrojov EÚ.
Viac informácií o projekte DEP4ALL: kliknite sem
Pre newsletter DEP4ALL: kliknite sem.
V prípade otázok, požiadaviek alebo pripomienok môžete organizátorov školení kontaktovať na adrese: depncp@mfoi.org .
Z celoeurópskeho rozpočtu Digitálnej Európy sa podnikom a inštitúciám v SR v aktuálnom programovom období doteraz podarilo získať granty v celkovej výške 37,5 mil. Eur, čím sa SR umiestňuje na 16. priečke v rámci EÚ. SR tak dokáže čerpať prostriedky v porovnateľnom objeme ako napr. niektoré väčšie ekonomiky (Česko, Maďarsko).
Po uzavretí aktuálnej vlny zverejnených výziev, sa tento rok očakáva druhá vlna výziev približne začiatkom októbra s plánovaným termínom na predkladanie projektov do konca februára 2026. Záujemcovia sa o plánovaných výzvach môžu viac dozvedieť v aktuálnom Pracovnom programe na r. 2025 – 27 a zároveň budú včas informovaní aj prostredníctvom tlačovej správy na webovom sídle MIRRI SR.
Národným kontaktným bodom pre program Digitálna Európa na Slovensku je sekcia digitálnej agendy Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.
Konzultácie pre záujemcov môžu byť poskytnuté na tel. č.: +421 2 2092 8210 alebo prostredníctvom e-mailu: programdigital@mirri.gov.sk.