Štátny tajomník MIRRI SR Ján Hargaš sa na pôde Európskeho parlamentu zúčastnil otváracieho panelu štvrtého ročníka Aténskeho okrúhleho stola, ktorého témou bola umelá inteligencia v kontexte výziev zachovania právneho štátu. Toto fórum je jedným z najprestížnejších pravidelných globálnych podujatí zameraných na spoločenské výzvy, ktoré prináša umelá inteligencia.
Diskusie v otváracom paneli sa zúčastnili aj podpredsedníčka Európskeho parlamentu Eva Kaili, poslankyňa Európskeho parlamentu Eva Maydell, člen kabinetu podpredsedníčky Európskej komisie Marghrete Vestager p. Werner Stengg, bývalá sudkyňa zo Spojených štátov amerických a partnerka advokátskej kancelárie Cravath p. Katherine Forrest a Juraj Čorba, expert na governance umelej inteligencie z MIRRI SR.
The Future Society, organizátor podujatia, otvoril v diskusii otázky budúcej aplikácie návrhu Aktu o umelej inteligencii. Slovensko bolo do diskusie prizvané vzhľadom na jeho doterajšiu aktívnu a významnú rolu v rámci európskych rokovaní o návrhu, kde sa prioritne sústredilo práve na praktické výzvy spojené s verejným dohľadom nad technológiou. Pre právny systém predstavuje umelá inteligencia nový typ výzvy, keďže jej povaha je dynamická, pracuje s mimoriadne veľkými objemami dát a nie vždy je plne vysvetliteľná. Cieľom slovenských návrhov bolo okrem iného nastaviť verejné inštitúcie v EÚ a jej členských štátov pokiaľ možno tak, aby vedeli koordinovane, jednotne a pohotovo operatívne reagovať na situácie na európskom trhu.
Štátny tajomník Ján Hargaš vo svojom vystúpení počas podujatia uviedol, že „verejná správa a riadenie Aktu o umelej inteligencii predstavuje jednu z najväčších výziev digitálnej dekády Európskej únie. Počas rokovaní v Rade EÚ si Slovensko vytýčilo tieto praktické témy za svoju najvyššiu prioritu. Sme radi, že jednotlivé predsedníctva Rady EÚ a členské štáty sa nechali inšpirovať niektorými našimi myšlienkami, pozičnými dokumentmi a pracovnými stretnutiami. Na to, aby sme rozumeli a boli schopní konať v tejto zložitej oblasti, členské štáty a inštitúcie EÚ sa potrebujú spoľahlivo etablovať v kybernetickom priestore. Potrebujeme tiež zabezpečiť spoluprácu s našimi globálnymi partnermi.“
Návrh Aktu o umelej inteligencii predložila Európska komisia v apríli 2021. Cieľom je regulovať využívanie umelej inteligencie v rôznych oblastiach, akými sú napr. poskytovanie úverov, vyhodnocovanie spoločenského kreditu občanov na základe ich správania, využívanie biometrickej identifikácie, nekalých podprahových techník ovplyvňujúcich ľudské správanie a rozhodovanie, tvorba a šírenie tzv. „deep fakes“, používanie autonómnych dopravných prostriedkov, zdravotnícka starostlivosť a mnohé iné. Ambíciou súčasného českého predsedníctva v Rade EÚ bolo dospieť k spoločnej pozícií ministrov členských štátov EÚ na zasadnutí ministrov 6. decembra 2022, ktorá otvorí cestu k záverečným rokovaniam s Európskym parlamentom.
Aténsky okrúhly stôl pre umelú inteligenciu a právny štát bol založený v roku 2019 The Future Society a ELONTech pod záštitou prezidenta Gréckej republiky, a od času založenia sa ho zúčastnilo viac 3600 aktérov zo 120 krajín sveta. Tento ročník sa uskutočnil v spolupráci s Európskym parlamentom, OECD, Radou Európy, UNESCO, IEEE a ďalšími subjektmi.