Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Štátny tajomník MIRRI Ivan Ivančin: Do diskusií o umelej inteligencii je potrebné zahrnúť čo najširšie spektrum hlasov

Do diskusií o AI je potrebné zahrnúť čo najširšie spektrum hlasov, keďže ide aj o spoločenský, nielen technologický fenomén. Povedal to štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky Ivan Ivančin, ktorý sa zúčastnil výročného stretnutia Global Strategy Group (GSG) Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v Paríži.

Dodal, že „umelá inteligencia je neoddeliteľnou súčasťou budúcnosti, no jej vývoj musí byť sprevádzaný zodpovednosťou a transparentnosťou. Kľúčom k úspechu je otvorený a inkluzívny prístup, ktorý zahŕňa nielen technológie, ale aj etiku, bezpečnosť a sociálnu súdržnosť. Len tak dokážeme maximalizovať jej prínos pre celú spoločnosť a minimalizovať možné riziká.“

Stretnutie sa zameralo na kľúčové globálne výzvy a príležitosti, pričom hlavnými témami diskusií boli inovácie v oblasti umelej inteligencie (AI) v kontexte globálnej dynamiky moci. Poskytlo jedinečnú príležitosť na výmenu názorov medzi politickými lídrami a odborníkmi na tému umelej inteligencie a jej potenciálnych vplyvov na globálne hospodárstvo a spoločnosť.

OECD pripravilo predpovede štyroch možných scenárov budúceho vývoja AI. Prvým bol opatrný a kontrolovaný scenár, v ktorom pokročilé ekonomiky dohliadajú na bezpečnosť a zodpovedné využívanie AI, ale zároveň obmedzujú prístup k technológiám pre ostatné krajiny. Druhým scenárom bol rýchly a nekompromisný scenár, v ktorom sa AI rýchlo rozširuje, čo vedie k inovačnému boomu, avšak aj k nedostatočnej regulácii a zásadným zmenám na trhu práce.

Ďalší scenár s nečakanými následkami popisuje preteky medzi vládami o vývoj AI, ktoré vedú k zanedbávaniu bezpečnosti a zvyšujú riziko škôd pre spoločnosť. Posledným scenárom bola inkluzívna správa a spoločná prosperita, ktorá sa zameriava na ľudsky orientovaný prístup k AI. Tento prístup má podporiť prelomový pokrok v dosahovaní cieľov udržateľného rozvoja, pričom všetky zúčastnené strany sú zapojené do riadenia.

Účastníci podujatia diskutovali v sérii workshopov, ako sa na jednotlivé scenáre pripraviť a maximalizovať prínos AI pre ľudstvo. Účasť Slovenska na stretnutí OECD GSG potvrdzuje záväzok prispievať k medzinárodnému dialógu o riešení globálnych výziev a hľadaní inovatívnych riešení pre udržateľný rozvoj, a to aj prostredníctvom aktívneho využívania najnovších technologických trendov, ako je AI.

 

 

body>