Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Štátny tajomník MIRRI otvoril Deň digitalizácie na Jesennej ITAPA 2024: Slovensko je na prahu modernej digitálnej éry

Konferencia Jesenná ITAPA 2024, ktorá prebiehala niekoľko dní, dnes vyvrcholila Dňom digitalizácie. Tento špeciálny deň otvoril štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) Ivan Ivančin, ktorý v rámci diskusie predstavil hlavné vízie a priority v oblasti digitalizácie Slovenska. Dôraz kládol na nevyhnutnosť spolupráce naprieč sektormi a efektívne využívanie dostupných zdrojov.

Počas Jesennej ITAPA 2024 rezonovali kľúčové témy informatizácie. V stredu 27. 11. 2024, sa v rámci dňa ITAPA CYBERSEC odborníci zo sekcie kybernetickej bezpečnosti MIRRI venovali téme Budúce kyberbezpečnostné projekty a iniciatívy na Slovensku. Vo štvrtok vystúpili zástupcovia MIRRI na diskusiách, kde hodnotili úspechy a výzvy v IT projektoch a predstavili koncepciu Digitálnej peňaženky. Kľúčovú tému vládneho cloudu a strategických projektov digitalizácie, ako aj modernizáciu štátnych IT systémov, predstavil tím NASES.

Ivan Ivančin dnes vo svojom úvodnom príhovore zdôraznil, že úspešná informatizácia si vyžaduje prekonanie rezortizmu a intenzívne prepájanie verejného, súkromného a akademického sektora. „Rezortizmus nemá miesto v modernej informatizácii. Ak chceme naplniť naše ambície v oblasti digitalizácie, musíme spojiť sily všetkých zainteresovaných strán. Zdieľanie dát v štátnej správe a synergická spolupráca s akademickou obcou a súkromným sektorom sú základnými piliermi úspešnej digitálnej transformácie Slovenska,“ uviedol.

Súkromný sektor pritom označil za jedného z kľúčových partnerov. „Zapojením technologických lídrov a inovatívnych firiem môžeme nielen priniesť nové riešenia, ale aj zabezpečiť efektívnejšie využitie verejných zdrojov,“ zdôraznil štátny tajomník Ivančin.

Jednou z najvýznamnejších priorít sú digitálne služby orientované na občana. MIRRI zavádza a implementuje koncept tzv. životných situácií, ktorý má zjednodušiť komunikáciu so štátom. V praxi to znamená, že občania nebudú musieť riešiť byrokraciu cez jednotlivé úrady zvlášť, ale cez jednotné platformy, ktoré prepoja viaceré štátne inštitúcie. Na tomto projekte už spolupracuje 14 ministerstiev a štátnych organizácií.

Digitalizácia verejnej správy má zároveň významný dopad na každodenný život občanov a podnikateľov. Projekty ako Program Slovensko či Plán obnovy zahŕňajú rozvoj inteligentných miest, zvýšenie kybernetickej bezpečnosti pre menšie obce a modernizáciu e-Gov služieb. Všetky tieto iniciatívy smerujú k efektívnejšiemu fungovaniu štátu a zvýšeniu spokojnosti občanov.

Medzi zásadné technologické inovácie patrí plánovaný odklon od používania čítačiek občianskych preukazov. „Už v roku 2025 chceme občanov zbaviť povinnosti nosiť čítačky. Do leta 2026 plánujeme umožniť vybavovanie väčšiny úradných záležitostí cez mobilné zariadenia,“ uviedol Ivančin. „Našou víziou je Slovensko, ktoré je transparentné, efektívne a orientované na potreby občanov.“

MIRRI vytvára také podmienky, aby sa Slovensko mohlo stať krajinou, kde moderné technológie nielen uľahčujú život občanom, ale podporujú aj celkový spoločenský a ekonomický rozvoj. Jesenná ITAPA 2024 tak poskytla platformu na prezentáciu inovatívnych myšlienok a ukázala, že Slovensko si aktívne tvorí digitálnu budúcnosť.

body>