V dňoch 10. a 11. februára 2025 hostilo Francúzsko AI Action Summit, ktorý sa konal v Paríži pod záštitou francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Zúčastnili sa na ňom hlavy štátov, členovia vlád, lídri medzinárodných organizácií, zástupcovia technologického trhu, akademickej obce, neziskových organizácií a občianskej spoločnosti. Slovensko reprezentovali prezident Peter Pellegrini a štátny tajomník MIRRI Ivan Ivančin.
Tento globálny summit sa konal v spolupráci s Indiou ako reakcia na predchádzajúce podujatia organizované Spojeným kráľovstvom a Južnou Kóreou, ktoré sa zameriavali na hľadanie riešení pre globálny rozvoj umelej inteligencie (AI). V Paríži sa diskutovalo o tom, ako možno rozvíjať technológie AI a zabezpečiť, aby ich rozvoj bol v súlade s hodnotami, ktoré tvoria základ našej spoločnosti.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron pred začiatkom summitu predstavil investičný balík v hodnote 109 miliárd eur, ktorý bude v nasledujúcich rokoch investovaný do rozvíjajúceho sa ekosystému AI v krajine. Označil ho za „ekvivalent pre Francúzsko toho, čo Spojené štáty oznámili so Stargate“, čím odkazoval na vyjadrenie amerického prezidenta Donalda Trumpa z minulého mesiaca o obrovskom investičnom balíku vo výške 500 miliárd dolárov do rozvoja AI.
Medzi hlavné témy tohto summitu patrili AI vo verejnom záujme, budúcnosť práce, inovácie a kultúra, dôvera v AI a globálna správa AI. Rokovalo sa aj o posilnení medzinárodnej spolupráce pri vývoji technológií, „mapovaní“ správy AI vo svete, podpore myšlienky etickejšej a dostupnejšej AI a presadzovaní európskej suverenity v oblasti tejto technológie.
Štátny tajomník Ivan Ivančin k tomuto podujatiu uviedol: „Rozvoj umelej inteligencie je globálnou výzvou, ktorá si vyžaduje silnú medzinárodnú spoluprácu. Európska únia má jedinečnú príležitosť viesť tento dialóg, podporovať vývoj technológií v súlade s našimi hodnotami a zabezpečiť, aby umelá inteligencia bola prínosom pre všetkých.“
Hlavným výstupom summitu bolo prijatie vyhlásenia, ktoré zdôrazňuje význam medzinárodnej spolupráce a etického využívania umelej inteligencie. Vyhlásenie taktiež poukazuje na potrebu urýchlenia pokroku smerom k cieľom udržateľného rozvoja. Zúčastnené strany sa zaviazali k otvorenému, viacstrannému a inkluzívnemu prístupu, ktorý umožní, aby AI bola zameraná na človeka, etická, bezpečná a dôveryhodná.
Tento medzinárodný summit poskytol platformu na výmenu názorov a skúseností medzi vládami, podnikmi a občianskou spoločnosťou a zdôraznil potrebu toho, aby umelá inteligencia nielen podporovala ekonomický rast, ale zaručila aj jej využívanie v prospech spoločnosti a verejného záujmu. Summit predstavuje významný krok na ceste k vytvoreniu globálneho rámca pre AI, ktorý bude rešpektovať etické a právne normy, zabezpečujúce spravodlivý a bezpečný rozvoj tejto technológie pre všetkých.