Témou tohtoročného podujatia zameraného na budúcnosť digitálnych ekonomík krajín strednej a východnej Európy bolo posilnenie hlasu regiónu strednej a východnej Európy v európskom aj celosvetovom meradle.
Digitálny samit strednej a východnej Európy už niekoľko rokov spája v regióne všetkých relevantných stakeholderov v digitálnom sektore, od technologických spoločností, akademickej obce, odborníkov v tejto oblasti, a rovnako aj tvorcov politík. Poskytuje platformu na diskusiu o budúcnosti digitálnej ekonomiky strednej a východnej Európy, výzvach, ktoré pred nami stoja, a prostriedkoch pre intenzívnejšiu spoluprácu v digitálnej agende.
V rámci otváracej panelovej diskusie vystúpil aj štátny tajomník MIRRI SR pre informatizáciu Ivan Ivančin. Diskusia sa primárne venovala otázke, či môžu štáty regiónu strednej a východnej Európy prevziať líderstvo v určovaní európskej digitálnej agendy. Štátnici z Poľska, Slovenska a Rumunska počas diskusie zhodnotili priority jednotlivých krajín, ako aj EÚ v oblasti digitalizácie s ohľadom na ekonomické aspekty, súkromný sektor a konkurencieschopnosť.
„Účasť stredoeurópskych krajín na formovaní digitálnej agendy EÚ v uplynulých rokoch bola dôležitá, no stále máme priestor na zlepšenie, najmä v oblasti koordinácie a spoločného postupu. V digitálnych otázkach, ako je umelá inteligencia či digitálna diplomacia, by sme mali viac spolupracovať, aby sme efektívnejšie presadzovali naše záujmy. Sme zvedaví na priority novej Európskej komisie v oblasti digitálnej politiky a veríme, že CEE región môže zohrávať kľúčovú úlohu pri formovaní týchto smerovaní. Otvorenosť a podpora konkurencieschopnosti našich digitálnych podnikov musia zostať na poprednom mieste,“ uviedol štátny tajomník MIRRI na CEE Digital Summit 2024.
Digitálny samit vo Varšave organizuje CEE Digital Coalition – neformálna platforma organizácií z oblasti digitálnych a pokročilých technológií zo strednej a východnej Európy. Členovia platformy spolupracujú na podpore digitálnej transformácie ekonomiky regiónu a informačnej spoločnosti. Snažia sa podporovať úzku obchodnú a politickú spoluprácu medzi krajinami strednej a východnej Európy v oblasti digitálnych technológií. Vznik platformy iniciovalo združenie Digitálne Poľsko. Zo Slovenska sú členmi platformy IT asociácia Slovenska (ITAS) a Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE).