Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR muselo pristúpiť k zastaveniu výzvy zameranej na podporu výskumu a vývoja v oblasti digitálnej transformácie Slovenska. Dôvodom boli vážne implementačné riziká pôvodného nastavenia, ktoré mohli viesť až k fatálnemu zlyhaniu a ohroziť čerpanie prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti SR.
Viac než polovica z 247 predložených žiadostí nespĺňala ani len základné podmienky na poskytnutie prostriedkov alebo boli hodnotené ako nízkej kvality. Odborné hodnotenie a tiež následné overovanie podmienok štátnej pomoci, odhalilo systematické chyby, ako nesprávne určenie veľkostnej kategórie podnikov a najmä chybnú kategorizáciu výskumných aktivít. Zároveň sa ukázalo, že aj odborní hodnotitelia zo zahraničia mali v niektorých prípadoch ťažkosti zorientovať sa v špecifikách domáceho prostredia, čo sa prejavilo v nevhodných rozhodnutiach.
Až 90 % podporených projektov bolo zaradených do výskumných kategórií, ktoré nezodpovedali ich skutočnému zameraniu. To má zásadný vplyv na intenzitu štátnej pomoci. Rozdiel medzi priemyselným a experimentálnym výskumom je až 25 %, čo v praxi znamená pokles oprávnených výdavkov o desiatky až stovky tisíc eur na jeden projekt. V mnohých prípadoch by takto chybne nastavené podmienky znemožnili žiadateľom zabezpečiť spolufinancovanie, čo by viedlo k hromadnému odmietaniu podpisu zmlúv.
Tento stav bol neudržateľný a ak by sa v pôvodnej podobe pristúpilo k podpisovaniu zmlúv, bolo by vážne ohrozené splnenie míľnika v Pláne obnovy a odolnosti SR a hrozil by aj výpadok financií z Európskej komisie. V konečnom dôsledku by tak celé zlyhanie dopadlo na štátny rozpočet a daňových poplatníkov. Preto bolo rozhodnuté výzvu zastaviť. Jej pokračovanie v pôvodnom formáte by bolo nezodpovedné voči žiadateľom, verejným financiám aj voči samotným cieľom plánu obnovy.
Zároveň však nejde len o stopnutie jednej výzvy. Na základe týchto skúseností pripravujeme nové, strategickejšie zamerané projekty a výzvy, ktoré lepšie reflektujú potreby praxe, technologický pokrok a schopnosti našich výskumných a inovačných tímov. Cieľom je vytvoriť prostredie, kde podpora z verejných zdrojov skutočne vedie k hodnotným výsledkom a posúva Slovensko k modernej, digitálne vyspelej ekonomike.