Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová predstavila odborné zhodnotenie 53 národných projektov v rámci prioritnej osi 7 „Informačná spoločnosť“. Kľúčovými kritériami pri ich hodnotení bola transparentnosť, efektivita a zmysluplnosť, ale aj pripomienky IT komunity. Výsledkom hodnotenia je, že 48 projektov si vyžaduje zásadné či menšie úpravy, 5 projektov ministerstvo navrhuje stopnúť.
„Keď som prišla na ministerstvo, zadefinovali sme si hlavný cieľ – upratať a očistiť informatizáciu od korupcie tak, aby digitálne služby slúžili občanom, nie dodávateľom. V predchádzajúcom programovom období 2007 – 2013 sme na informatizáciu dostali 843 miliónov eur. Korekcie predstavovali viac ako 11 %, takže Slovensko muselo nakoniec vrátiť Bruselu veľký finančný balík, s dopadom na štátny rozpočet v sume vyše 126 miliónov eur,“ zdôraznila vicepremiérka.
Nová vláda nechcela, aby sa tento scenár zopakoval aj v tomto programovom období, teda v rokoch 2014 – 2020. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie preto podrobilo 53 národných IT projektov odbornému hodnoteniu.
Podľa slov Remišovej, ani jeden z 53 projektov nebol bezchybný – päť z nich dokonca ministerstvo odporúča zastaviť. Konkrétne ide o jeden projekt z dielne bývalého úradu pre informatizáciu, dva projekty ministerstva vnútra a dva projekty ministerstva hospodárstva. Na zrušení piatich projektoch je možné ušetriť 48 miliónov eur, po prepracovaní 48 zvyšných môže byť úspora ďalších 51 až 110 miliónov eur. „Po súčasnom zhodnotení môžeme ušetriť až 158 miliónov eur,“ zdôraznila.
Projekty sa hodnotili na základe stupňa transparentnosti, hospodárnosti a efektivity. „Sledovali sme aj stav jednotlivých projektov, keďže niektoré sú v procese verejného obstarávania, prípadne presne pred či po obstarávaní,“ upresnil štátny tajomník MIRII Marek Antal.
Vicepremiérka Remišová povedala, že pri podrobnom hodnotení zistili, že pri viacerých projektoch sú vážne pochybnosti, že jednotlivé rezorty majú kapacity, aby ich vôbec zrealizovali a následne utiahli. „Žiadame ministerstvá, aby zapojili interné kapacity a ukázali, kto bude tieto projekty riadiť, nielen administratívne, ale aj odborne. Našim cieľom nie je rozliať eurofondy na nič neslúžiace projekty,“ dodala Remišová.
Zoznam hodnotených projektov (.ZIP, 865 KB)
Poznámka: Projekt, “Vybudovanie nosnej infraštruktúry bezpečného informačno-komunikačného systému FS SR”, nebol hodnotený, nakoľko v prípade tohto projektu, bola už pred začatím hodnotenia podpísaná zmluva o dielo, prebehla časť dodávky a fakturácie diela.
Pri dvoch projektoch bolo hodnotenie dočasne pozastavené. Ide o projekt “Centrálny ekonomický systém (CES)”, v ktorom Úrad pre verejné obstarávanie SR zrušil počas procesu hodnotenia verejné obstarávanie. Hodnotiaca komisia prerušila proces hodnotenia aj v prípade projektu “Informačný systém elektronickej fakturácie (IS EFA)” keďže na základe rokovaní s prijímateľom očakávame doručenie nového návrhu, ktorý bude následne posúdený.
Na základe rokovaní s prijímateľom budú zrušené štyri projekty. Ide o projekt “IT platforma lepšej regulácie podľa stratégie RIA 2020 – fáza2”, projekt “Centrum ochrany kritickej infraštruktúry a podpora činností v oblasti krízového riadenia Slovenskej republiky v gescii MH SR”, projekt “Elektronický register mimovládnych neziskových organizácií” a projekt “Register zbraní a streliva”. Z dôvodu, aby ministerstvo šetrilo ľudské kapacity zapojené do procesu aktualizácie rizikovej analýzy, nebola k týmto štyrom projektom vypracovaná hodnotiaca príloha.
K projektu “Informačný systém obchodného registra” sme si neuplatnili pripomienky. Po vzájomnej komunikácii rezortov je navrhované zníženie finančného rozsahu EŠIF o 4 875 000,00 EUR a následná úprava aj ostatných zdrojov financovania projektu. Preto k tomuto projektu nebola vypracovaná hodnotiaca príloha.