Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovenské mestá a regióny získajú podporu pre prípravu a realizáciu SMART projektov

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši priblížil projekt Podpora samospráv na ceste k digitálnym dvojčatám a digitálnym službám s alokáciou viac ako 6 mil. eur, ktorý sa týka doplnenia odborných kapacít venujúcich sa smart agende v prostredí VÚC a krajských miest. Cieľom MIRRI SR je, aby tieto kapacity pomáhali pri príprave smart projektov a v rámci svojich aktivít podporili aj menšie okolité územia.

„Eurofondy, ktoré máme k dispozícii, sú nielen o budovaní infraštruktúry. Našou povinnosťou je investovať aj do zelených, inteligentných riešení, výskumu a inovácií. Táto agenda spĺňa kritériá toho, čo sa od nás vyžaduje a prináša riešenia, ktoré môžu zjednodušiť bežný život v mestách a obciach. Smart agenda, aj keď sa zdá mnohým vzdialená, vie určovať budúcnosť rozvoja našich miest a obcí a prináša rozhodovanie založené na dátach a informáciách, nie na náladách a emóciách,“ uviedol minister Raši.

Ako hlavný problém pri presadzovaní smart prístupov hlásia samosprávy nedostatok odborných kapacít. Tým, že sú poddimenzované, chýba priestor na venovanie sa tejto agende.  Na základe prieskumu medzi všetkými ôsmimi VÚC a takmer 500 samosprávami považuje za problém implementácie smart riešení nedostatok kapacít až 75 % z nich,“ zdôraznil Raši.

Doplnené kapacity budú okrem prípravy smart projektov vytvárať aj pomáhať s tvorbou tzv. digitálnych dvojčiat miest a obcí. Pôjde o virtuálne modely situácií, ktoré majú predvídať, ako sa má dané mesto, obec alebo región v budúcnosti rozvíjať. Prvým mestom na Slovensku, ktoré sa objaví na digitálnej svetovej mape, je Žiar nad Hronom, kde sa realizuje pilotný projekt. Zdigitalizujú všetky budovy v meste, zeleň, parky aj inžinierske siete.

„Pre nás agenda smart znamená užitočné a udržateľné riešenia, ktoré v sebe spájajú gazdovský rozum s technológiami. Nie je to módny hit ani výstrelok. Je to štandard v Európskej únii a chceme, aby bol rovnakým štandardom aj u nás. Našou snahou je aj to, aby sme vo virtuálnom prostredí dokázali vytvoriť podmienky na riešenie reálnych problémov ľudí,“ doplnil štátny tajomník MIRRI Michal Kaliňák.

V rámci projektu, ktorého realizátorom je MIRRI SR,  prebieha už dlhodobo diskusia s VÚC a krajskými mestami. Na národnej úrovni bude pracovať desať špecialistov financovaných z projektu do konca roku 2027. Smart aktivity v území podporí celkom šestnásť koordinátorov v krajských mestách a VÚC. Financovaní budú 36 mesiacov. MIRRI zároveň pripravuje vzdelávací program na zabezpečenie odbornosti kapacít aj v stredno- a dlhodobom horizonte.

Príklady smart riešení nájdeme vo viacerých slovenských mestách. V Brezne postupne pribudne 1000 senzorov, ktoré budú dávať informácie týkajúce sa životného prostredia, znečistenia či vývoja teploty. V Dubnici nad Váhom je výstupom smart projektu služba s údajmi o dopravnej situácii, parkovaní či meteorologickej situácii, ale aj o kvalite životného prostredia. V Trnave využili inteligentné riešenia na riadenie dopravy a súčasťou sú aj lokálne environmentálne ukazovatele, ako napríklad hlučnosť, prašnosť, emisie znečisťujúcich látok či teplota. Veríme, že aj vďaka dodatočným kapacitám v území bude takýchto a ďalších projektov v blízkej budúcnosti pribúdať čím ďalej tým viac.

body>