Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši so štátnym tajomníkom rezortu Michalom Kaliňákom sa dnes stretli s predstaviteľmi územnej samosprávy z okresov Dunajská Streda, Komárno a Senec. Tento rezortný deň, na ktorom sa zúčastnil aj predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini, je pokračovaním napĺňania sľubu, že nebudú vládnuť z Bratislavy, ale navštevovať všetky regióny Slovenska, počúvať hlas miest, obcí a krajov a komunikovať s miestnymi lídrami.
„Načúvame hlasu regiónov a riešime, čo ich trápi. Dnes je to už siedmy rezortný deň, ktorý robíme. Sme presvedčení o tom, že na to, aby sa dali riešiť ich problémy efektívne, treba do regiónov chodiť. Aj na našom ministerstve je obrovské množstvo výborných nápadov, ktoré však vôbec nemusia byť zrealizovateľné ani potrebné, kým sa neprediskutujú s tými, ktorých sa týkajú, teda so starostami a primátormi. Dnes sme im prišli oznámiť, že prichádzame s novými peniazmi z eurofondov,“ uviedol minister Richard Raši.
S predstaviteľmi územnej samosprávy z okresov Dunajská Streda, Komárno a Senec na stretnutí v Kostolných Kračanoch v dunajskostredskom okrese hovorili nielen o možnostiach podpory z eurofondov a dotačných schém, ale prediskutovali aj návrh novely zákona o verejnom obstarávaní (VO) z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR), ktorá je jedným z kľúčových nástrojov pomoci aj pre samosprávu a už tento týždeň bude o nej rokovať vláda.
Novela zákona výrazne zjednodušuje verejné obstarávanie, mení limity pre jednotlivé postupy. Kým dnes si verejný obstarávateľ môže mimo zákona o VO nakúpiť tovary a služby do 10-tisíc eur, po novom sa tento limit zvýši na 50-tisíc eur. Navyšuje limity pri podlimitných zákazkách na stavebné práce, ako aj limity pri podlimitných zákazkách na tovary a služby. Vypúšťa inštitút žiadosti o nápravu, ktorý smernice Európskej únie nevyžadujú.
„Prišli sme požiadať o podporu a súhlas s navrhovaným zákonom o verejnom obstarávaní, ktoré bude pre starostov a primátorov znamenať, že keď budú mať peniaze z eurofondov, z obecných rozpočtov alebo od štátu, budú ich vedieť použiť na to, na čo ich potrebujú. Verejné obstarávanie, ktoré doteraz trvalo 6 mesiacov, bude po novom trvať tri, maximálne štyri týždne. Zákon sme netvorili za stolom v kancelárii, ale priamo v teréne a v spolupráci s tými, ktorých sa týka,“ povedal Raši.
Novela zákona o VO veľmi úzko súvisí so zjednodušením čerpania eurofondov, ktoré patria k najdôležitejším zdrojom podpory regiónov. „V skončenom programovom období bolo napríklad len v Nitrianskom samosprávnom kraji použitých takmer 1,2 miliardy eur. Teraz sme v okrese Dunajská Streda, kde sa použilo viac ako 200 miliónov eur. Máme pred sebou nové programové obdobie, ktoré prináša podobné množstvo peňazí, medzi nimi aj financie na slovensko-maďarskú cezhraničnú spoluprácu v objeme 160 miliónov eur a práve táto oblasť je tou, ktorá z neho môže čerpať,“ priblížil Raši.
„Dnešok dokázal, že aj keď hovoríme iným jazykom, našli sme spoločnú reč. A tá spoločná reč je v tom, akým spôsobom budeme spolupracovať na zmenách v zákonoch, ako urobiť veľkú inventúru eurofondov, aby každý z našich regiónov bol adresou na dôstojný život. Dnešok bol aj o tom, aby sme od komunálnych lídrov získali mandát na ďalšie zmeny, ktoré plánujeme,“ doplnil štátny tajomník rezortu Michal Kaliňák.