Slovensko bude v pondelok v OSN prezentovať svoju prvú dobrovoľnú správu o tom, ako bude plniť ciele udržateľného rozvoja. Pre dosahovanie rozvojových cieľov je dôležité dobrovoľné nezištné zapojenie každého jednotlivca, preto naše národné priority predstavím v OSN spolu s troma výnimočnými osobnosťami, uviedol vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši, ktorý do USA odlieta už zajtra na týždňovú pracovnú cestu.
„Národné priority Slovenska vychádzajú zo sedemnástich cieľov Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj. Vypracovali sme ich v spolupráci s predstaviteľmi samospráv, akademického, súkromného aj neziskového sektora v participatívnom procese. Vláda ich schválila v júni,“ povedal podpredseda vlády R. Raši.„Nebudem ich predstavovať sám, uvedú ich traja ambasádori – ľudia, ktorých spája nezištná dobrovoľnícka činnosť. Prial by som si, aby sa dobrovoľníci stali vzorom pre všetkých, lebo práve odhodlanie aktívne pomáhať druhým a meniť svoje okolie k lepšiemu je to, čo nás môže priviesť k dosahovaniu šľachetných ideálov a cieľov,“ dodal R. Raši s tým, že traja ambasádori boli vybraní aj na základe generačného princípu. Udržateľný rozvoj sa totiž týka každého člena spoločnosti, pretože ide o kreovanie sveta, ktorý odovzdáme budúcim pokoleniam.
Národné priority „Vzdelanie pre dôstojný život“ a „Znižovanie chudoby a sociálna inklúzia“ predstaví stredoškolák Daniel Bunda, nadaný a úspešný Róm, ktorý je aktívnym dobrovoľníkom v oblasti zážitkového vzdelávania v neziskovej organizácii Eduma.
Ambasádorkou priorít „Smerovanie k znalostnej a environmentálne udržateľnej ekonomike pri demografických zmenách a meniacom sa globálnom prostredí“ a „Udržateľné sídla, regióny a krajina v kontexte zmeny klímy“ je Ivana Maleš, riaditeľka o. z. Inštitút cirkulárnej ekonomiky.
Predstaviteľom staršej generácie a priorít „Dobré zdravie“ a „Právny štát, demokracia a bezpečnosť“ je lekár, dlhoročný humanitárny pracovník, rektor Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave a Dobrovoľník roka 2017 Vladimír Krčméry.
Okrem účasti na Politickom fóre na vysokej úrovni (High-Levej Political Forum) v OSN vicepremiér Richard Raši absolvuje viacero pracovných stretnutí a rokovaní so zástupcami OSN a podnikateľmi v New Yorku a v Pittsburghu. Tam sa o. i. stretne s najvyšším vedením spoločnosti US Steel, prihovorí sa krajanom na Americkom slovenskom dni a navštívi katedru slovanských jazykov a štúdií na Pittsburghskej univerzite, kde sa vyučujú slovenské štúdiá, a múzeum slovenského rodáka Andyho Warhola.
Pozn.
Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj je medzinárodný dokument, ktorý prijali všetky štáty OSN v septembri 2015. Je súhrnom globálnych záväzkov, ktorými medzinárodné spoločenstvo reaguje na najzávažnejšie výzvy súčasnosti, ako sú zmena klímy, chudoba, zvyšujúce sa ekonomické a sociálne nerovnosti alebo neudržateľnosť prevládajúcich vzorcov výroby a spotreby.
Zodpovednosť za Agendu 2030 je na Slovensku rozdelená medzi Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, ktorý zodpovedá za vnútroštátnu implementáciu, a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktoré zodpovedá za implementáciu v medzinárodnom prostredí.