Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Agenda 2030: Úrad vicepremiéra hľadá nástroje na zapojenie podnikateľského sektora

26.10.2018 INVESTÍCIE

Udržateľný rozvoj musí byť spoločným úsilím všetkých aktérov v spoločnosti – nielen štátu a neziskových organizácii, ale aj biznisu. S cieľom zapojiť podnikateľskú sféru do napĺňania cieľov Agendy 2030 a šiestich národných priorít Slovenska  Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) zorganizoval stretnutie so združením Business Leaders Forum.

 „Slovenské firmy môžu výrazne prispieť  k napĺňaniu národných priorít. Našou úlohou je mobilizovať najmä také podnikateľské subjekty, ktoré podnikajú zodpovedne a  kladú dôraz na udržateľný rozvoj,“ uviedla generálna riaditeľka Sekcie riadenia investícií ÚPVII Alena Sabelová. Premýšľame o programe certifikácie, ktorý by nadviazal na existujúce certifikačné schémy pre zodpovedné firmy. Poslúžil by ako nástroj na motivovanie a zapojenie súkromného sektoru do implementácie Agendy 2030,“dodala  s tým, že firmy by následne takýto certifikát mohli využiť na marketingové účely a na budovanie imidžu zodpovednej spoločnosti.

Úrad vicepremiéra podporuje zodpovedné podnikanie aj svojou participáciou na udeľovaní špeciálnej Ceny SDGs (Sustainable Development Goals – cieľov udržateľného rozvoja) v rámci ocenenia Via Bona Slovakia. Ide o ocenenie, ktoré významne prispieva k propagácii Agendy 2030 a cieľov udržateľného rozvoja, zviditeľňuje príklady zodpovedného podnikania a inšpiruje nimi ďalšie firmy.

Pozn.

Najvýznamnejšou iniciatívou v oblasti zapojenia podnikateľského sektoru do napĺňania cieľov udržateľného rozvoja je iniciatíva OSN United Nations Global Compact, ktorá existuje od roku 2000. Jej ambíciou je mobilizovať podnikateľské subjekty z celého sveta, ktoré podnikajú zodpovedne s dôrazom na udržateľný rozvoj.  Ide o najväčšiu svetovú iniciatívu v oblasti udržateľného rozvoja, do ktorej sa už zapojilo viac než 9000 podnikov a 3000 neziskových organizácií zo 160 krajín. Táto iniciatíva vyzýva firmy, aby svoje podnikateľské stratégie a činnosti zharmonizovali s desiatimi univerzálnymi princípmi v oblasti ľudských práv, pracovného práva, ochrany životného prostredia, boja proti korupcii a aby podnikali také strategické kroky a rozhodnutia, ktoré našu spoločnosť posunú dopredu a ktoré by boli v súlade s cieľmi udržateľného rozvoja, s dôrazom na spoluprácu a inovácie.

body>