Fínsko sa podelí so Slovenskom o svoje skúsenosti so systémom Foresight, ktorý slúži na predvídanie budúceho vývoja spoločnosti. Pre severanov je už dnes veľkou pomocou pri tvorbe verejných stratégií, rovnako ho chceme využiť aj my. Vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši o tom dnes rokoval s fínskou delegáciou expertov pod vedením prezidenta fínskeho inovačného fondu SITRA Mikka Kosonena.
„Fínsko sa pri dôležitých rozhodnutiach snaží pozerať 20 rokov dopredu, čo im prináša obdivuhodné výsledky. Na Slovensku, naopak, koncepčné strategické plánovanie ešte stále chýba. Snažíme sa to napraviť prostredníctvom Národného investičného plánu a národných priorít rozvoja, ktoré vychádzajú z Agendy 2030 prijatej v OSN. Pri ich tvorbe sme si však naplno uvedomili, ako málo je naša krajina pripravená na dlhodobé programy a projekty, ktoré prekračujú jedno volebné obdobie. Chceme preto zavŕšiť našu prácu komplexnou stratégiou rozvoja, pri ktorej by sme chceli využívať podobný systém ako fínsky Foresight,“ uviedol podpredseda vlády SR Richard Raši, pričom poďakoval fínskym partnerom za ochotu zdieľať svoje skúsenosti s používaním Foresightu, ako aj s nevyhnutnými legislatívnymi a inštitucionálnymi zmenami.
Myšlienka zorganizovať bilaterálne odborné stretnutie o strategickom plánovaní vznikla počas pracovných rokovaní bývalého podpredsedu vlády Petra Pellegriniho vo Fínsku v roku 2017. Tam sa oboznámil aj so systémom Foresight a s jeho uplatňovaním v rámci verejných stratégií.
Úlohou Foresightu nie je vytvárať presné predpovede budúcnosti, ale poskytovať rôzne budúce perspektívy na základe aktívneho dialógu so všetkými aktérmi v spoločnosti. Ide teda o platformu na celospoločenský dialóg, ktorá môže napríklad upozorňovať na megatrendy, ale aj iniciovať okamžité opatrenia na politickej úrovni, vrátane strategických rozhodnutí vlády.
„Pri tvorbe šiestich národných priorít rozvoja do roku 2030 sme urobili priekopnícku prácu pri nachádzaní zhody medzi rôznymi aktérmi v spoločnosti. Mojou ambíciou je, aby sa tento participatívny proces neskončil, ale aby sa, podobne ako vo Fínsku, inštitucionalizoval a rozvíjal,“ uzavrel R. Raši.
SITRA je fínsky inovačný fond zriadený ako nezávislá verejná nadácia, ktorá spadá pod fínsky parlament. SITRA bola založená v roku 1967 a funguje ako mozgový trust a zároveň ako investičná spoločnosť. Počet jej zamestnancov je cca 150. Kapitál SITRA v roku 2017 dosahoval hodnotu 771 mil. eur.