Generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) José Ángel Gurría sa na pôde organizácie poďakoval podpredsedovi vlády Richardovi Rašimu za úspešnú implementáciu a lídrovanie agendy udržateľného rozvoja (Agendy 2030) na Slovensku, na ktorej Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu úzko spolupracuje s OECD.
Podpredseda vlády SR Richard Raši vystúpil v Paríži na Dialógu Rady OECD o Agende 2030 pre udržateľný rozvoj. Rašiho vystúpenie bolo príležitosťou na prezentáciu úspešnej spolupráce Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu s OECD pri národnej implementácii Agendy 2030. Tú implementuje Slovensko vo všetkých dôležitých oblastiach – ekonomickej, sociálnej aj environmentálnej.
Návrh dlhodobej Vízie a stratégie rozvoja Slovenska do roku 2030, ktorú naša krajina v súčasnosti pripravuje, bude základom pre implementáciu cieľov udržateľného rozvoja. Vláda nedávno schválila pilotný Národný investičný plán do roku 2030, ktorý spája investičné projekty a ciele udržateľného rozvoja.
„Vízia a stratégia načrtne naše priority pre činnosť nielen na národnej, ale aj na regionálnej a miestnej úrovni a prináša zmenu myslenia v súvislosti s regionálnymi rozdielmi,“ uviedol vicepremiér Richard Raši s tým, že napriek dlhoročným snahám patrí Slovensko medzi krajiny s najväčšími regionálnymi rozdielmi v Európskej únii, čo sa však snažíme zmeniť.
Cieľom zasadnutia v Paríži bolo zviditeľniť príspevky jednotlivých krajín k udržateľnému rozvoju a asistencie, ktorú im OECD v tejto súvislosti poskytuje. Tohtoročné zasadnutie sa sústredilo na tri tematické okruhy. Prvým bolo riešenie sociálnych nerovností a posilňovanie sociálneho postavenia znevýhodnených skupín, s dôrazom na dosahovanie rodovej rovnosti. Ďalším okruhom bolo životné prostredie s dôrazom na plnenie priebežných cieľov do roku 2020. Treťou témou bolo mobilizovanie efektívnych finančných prostriedkov s vysokým rozvojovým účinkom.
Zasadnutiu predsedal generálny tajomník OECD José Ángel Gurría, ktorý vo svojom úvodnom prejave menoval Slovenskú republiku ako úspešný príklad implementácie Agendy 2030. Pri otvorení bola aj predsedníčka Hospodárskeho a sociálneho výboru OSN, Inga Rhonda King. Bolo to tretie zasadnutie členských krajín OECD a vybraných partnerských krajín a organizácií, ktoré sa venovalo pokroku OECD v oblasti podpory implementácie cieľov udržateľného rozvoja.