Akčný plán okresu Snina, ktorý na svojom výjazdovom rokovaní v Snine schválila vláda SR, počíta do roku 2023 s vytvorením 582 pracovných miest, a to nasmerovaním aktivít do rozvoja lokálnej ekonomiky s dôrazom na efektívne využívanie miestnych zdrojov, vzdelávania a rozvoja ľudských zdrojov a tiež zlepšenia kvality života obyvateľov.
„Pred niekoľkými rokmi bola nezamestnanosť v tomto okrese na úrovni takmer 21 percent, teraz je to tesne nad ôsmimi percentami. Ambíciou je, po vytvorení 582 pracovných miest, aby nezamestnanosť klesla až pod úroveň 5 percent, takže sa dostaneme aj pod úroveň súčasnej nezamestnanosti priemeru Slovenskej republiky,“ povedal po rokovaní vlády podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši.
Z celkovej odhadovanej finančnej investície v nasledujúcich piatich rokoch, ktorá predstavuje minimálne 76 miliónov eur, sa predpokladá krytie z programov spolufinancovaných z Európskych štrukturálnych a investičných fondov vo výške 61,19 milióna eur. „Peniaze z európskych fondov budú poskytnuté zo súčasného i z budúceho programového obdobia,” vysvetlil vicepremiér Raši. Celková výška regionálneho príspevku bude 2,285 milióna eur.
Sninský okres bol do zoznamu najmenej rozvinutých zaradený koncom vlaňajšieho apríla. Dôvodom bola dlhodobo evidovaná vysoká miera nezamestnanosti. Tá k 31. augustu 2018 predstavovala 9,65 percenta. Celkový počet uchádzačov o zamestnanie je 1780. Tých, s dĺžkou evidencie viac ako 12 mesiacov, je 46,97 percenta.
Potenciál rozvoja okresu Snina predstavuje napr. efektívne využívanie prírodného a kultúrneho dedičstva, tradícií, folklóru, miestnych zvykov a pamätných udalostí pre zachovanie kultúry a rozvoj cestovného ruchu, aj vo vzťahu k Poľsku a Ukrajine. Rovnako aj zvyšovanie pridanej hodnoty poľnohospodárskej a potravinárskej výroby a jej vysokej ekologickej kvality, ale aj využitie existujúceho potenciálu a kapacít v priemysle, predovšetkým strojárskom a drevospracujúcom, tiež v lesnom hospodárstve, s dôrazom na finalizáciu a pridanú hodnotu a so zreteľom na ochranu životného prostredia.
Medzi bariéry ekonomického a sociálneho rozvoja tohto okresu patrí podľa schváleného materiálu aj zlá dostupnosť územia smerom na Poľsko, nedostatočná technická a environmentálna infraštruktúra obcí, ale aj nízke využívanie regionálnych zdrojov a potenciálov.
Zdroj: TASR, ÚPVII