Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Úrad vicepremiéra pomôže Banskobystrickému kraju rozvíjať sa

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu  navrhol rozšíriť zoznam tzv. catching-up regiónov, teda dobiehajúcich regiónov o Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK). Je to iniciatíva Európskej komisie (EK), ktorá je dôležitým nástrojom na podporu a pomoc členským štátom v naštartovaní rastu, ekonomického a sociálneho rozvoja. Štvorročné pôsobenie bývalého župana Mariana Kotlebu totiž spôsobilo, že kraj nemohol čerpať eurofondy, čo sa podpísalo na celom regióne.

„Spôsob, akým Marian Kotleba fungoval na čele Banskobystrickej župy zapríčinil, že kraj nemohol čerpať eurofondy. Považujem to z hľadiska sociálneho, ekonomického a celkovo regionálneho rozvoja za fatálne zlyhanie,“ uviedol vicepremiér Richard Raši. O to viac ho teší, že sa mu spolu s kolegami z Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) podarilo navrhnúť BBSK na zoznam dobiehajúcich regiónov, čo vicepremiér považuje za krok spávnym smerom, ktorý významne pomôže BBSK rozvíjať sa.

„Napriek tomu, že Slovensko patrí k najrýchlejšie rastúcim ekonomikám Európskej únie, stále sú tu regióny, ktoré potrebujú pomôcť a regionálne rozdiely, s ktorými sa musíme vysporiadiať,“ doplnil Raši.

Prvým regiónom, ktorý sa do iniaciatívy na Slovensku zapojil, bol Prešovský samosprávny kraj (PSK). Spolupráca s Európskou komisiou a Svetovou bankou v rámci dobiehajúcich regiónov trvá už rok, pričom výsledky prípravnej fázy, teda tvorby akčného plánu iniciatívy, hovoria samé za seba. Priority si definovali v spolupráci s EK, Svetovou bankou a ÚPVII zástupcovia regiónu a PSK.  Kľúčovými opatreniami v akčnom pláne sú napríklad reforma stredného odborného školstva v regióne, a to zosúladenie existujúcej ponuky odborných študijných programov a potrieb trhu práce v kraji. V rámci regionálneho rozvoja a cestovného ruchu v oblasti Polonín je príprava riešenia problémov so zásobovaním pitnou vodou v Sninskom regióne, ako aj projekt energetickej efektívnosti v budovách PSK s cieľom znížiť verejné výdavky a zvýšiť kvality služieb a geografický informačný systém ako nástroj odborného spravovania regiónu.