Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Minister Raši po rokovaní rady vlády pre regionálny rozvoj: Je dôležité, aby Slovensko dokázalo vybojovať čo najlepšie podmienky pre eurofondy

Je dôležité, aby Slovensko vedelo vybojovať čo najlepšie podmienky pre čerpanie eurofondov po roku 2027, vyhlásil minister investícií Richard Raši po zasadnutí Rady vlády pre regionálny rozvoj a politiku súdržnosti Európskej únie (EÚ) v historickej budove Národnej rady SR. S partnermi dnes diskutovali o čerpaní eurofondov prostredníctvom integrovaných územných investícií (IÚI), príprave na nasledujúce programové obdobie aj o záveroch z Národného kohézneho fóra, ktoré sa uskutočnilo minulý týždeň.

Hovorili sme o tom, ako sa nám čerpajú eurofondy v IÚI a na čo sa tieto peniaze použijú. V rámci tohto mechanizmu sa posúvajú priamo do územia, do našich krajov, do našich miest a obcí 2,4 miliardy eur,“ uviedol minister Raši. Pripomenul, že regióny tieto peniaze čerpajú bez zásahov z ministerstva či akýchkoľvek úradníkov.

Témou rokovania počas už štvrtého zasadnutia rady vlády pre regionálny rozvoj na čele s ministrom Rašim a štátnym tajomníkom Michalom Kaliňákom bola aj príprava na eurofondy v nasledujúcom programovom období. „Informovali sme o tom,  že máme možnosť čerpať aj iné peniaze, ako sú eurofondové obálky pre Slovensko v objeme asi 13 miliárd eur a že máme aj tzv. medziregionálne alebo komunitárne programy, ktoré sú riadené priamo z Bruselu,“ priblížil minister Raši s tým, že k dispozícii je približne 40 rozličných programov v celkovej sume viac ako 200 miliárd eur a keby sa Slovensku podarilo vyčerpať iba 1% z tejto sumy, tak získa 2 miliardy eur, čo je zhruba rovnaká suma, aká sa posúva na rozhodovanie do územia.

MIRRI SR plánuje vytvoriť koordinačnú jednotku, ktorá bude ponúkať možnosti priamo pre partnerov, identifikovať príležitosti a pomôže s formálnymi náležitosťami tak, aby žiadatelia o peniaze priamo z Bruselu boli úspešní. Tieto peniaze je možné použiť na inovácie, digitalizáciu, na energetickú efektívnosť, na infraštruktúru, na podporu kultúry či na aktivity smerujúce k hospodárskemu rastu.

Príprava na eurofondy po roku 2027 nebude podľa ministra investícií pripravovaná od zeleného stola úradníkmi, ale budú sa na nej podieľať regióny, teda tí, ktorí ich prijímajú a pracujú s nimi. Mali byť použité nielen na riešenie investičného deficitu, ale prinášať ekonomické príležitosti, konkurencieschopnosť a zlepšovanie života vo všetkých regiónoch. Členovia rady vlády pre regionálny rozvoj sa zhodli na tom, že forma eurofondov má byť zachovaná tak, ako je teraz.

„Nechceme, aby boli eurofondy viazané tak ako Plán obnovy a odolnosti na reformy, pretože tieto reformy boli zadefinované zle. A teraz sa Slovensko trápi, aby dokázalo peniaze vyčerpať. Dohodli sme sa, že sa dáme dokopy s ostatnými krajinami, ktoré majú podobné problémy alebo podobné priority ako my. Panuje všeobecná zhoda na tom, že riadenie eurofondov má byť zdieľané, teda nemá byť riadené iba z jedného centra, z jedného ministerstva. Všetci partneri trvajú tiež na tom, že okrem konkurencieschopnosti je nutné zohľadňovať aj demografické zmeny, pretože obyvateľstvo starne, čo prináša nové výzvy a nové problémy,“ upresnil minister Raši.

„Dnes padla všeobecná zhoda na tom, že ak máme vyjednať pre Slovensko čo najlepšie podmienky z nových eurofondov, bude to možné až vtedy, ak všetci, ktorí idú participovať na nových eurofondoch, budú participovať aj na tom, aby sa čo najlepšie čerpali súčasné eurofondy. Všetci potvrdili, že si uvedomujú, že Brusel bude nastavovať novú eurofondovú obálku aj podľa toho, ako budeme šikovní pri čerpaní  terajších eurofondov. Preto na rezorte chystáme tzv. implementačný manažment. Pod lupou budeme sledovať plnenie, nastavovanie a čerpanie eurofondov v regiónoch aj na ministerstvách. Ak máme s Bruselom vyjednávať férovo a spravodlivo, tak musia byť za nami výsledky, ktoré budú akceptovať a rešpektovať všetci, ktorí dnes majú výzvy a musia zodpovedať za stavy čerpania,“ skonštatoval štátny tajomník MIRRI SR Michal Kaliňák.

Štátny tajomník pripomenul, že MIRRI SR  vyhlásilo výzvy za 7,6 miliardy eur, z čoho odišlo do samospráv 1,6 miliardy eur. To znamená 70 % všetkých peňazí, ktoré boli za štyri roky pre ne určené. „S odstupom času sa ukázalo správne, že sa novelizoval zákon o eurofondoch a zákon o verejnom obstarávaní. Došlo k zmenám pri územných partneroch, ktorí rozhodujú o eurofondoch. Zvládli sme prvú revíziu eurofondov v sume 80 miliónov, do konca roka bude druhá inventúra v sume 140 miliónov. A potvrdilo sa tiež, že mapa partnerstva je správny kompas, aby sa samosprávy zorientovali,“ doplnil.

Rada vlády pre regionálny rozvoj a politiku súdržnosti EÚ dnes prerokovala aj ďalšie dôležité zákony, ktoré nesúvisia s eurofondami. Jedným z nich je aj zákon o najmenej rozvinutých okresoch, ktoré sú charakterizované mierou evidovanej nezamestnanosti. „Meníme ich na okresy prioritné, kde budeme hovoriť nielen o tom, že dôležité pre pomoc okresu je miera nezamestnanosti, ale aj to, aká je dostupnosť vzdelávania, sociálnych služieb, aká je štruktúra obyvateľstva, aká je tam infraštruktúra, či je tam voda a či je tam kanál,“ priblížil minister Raši. Témou boli tiež zmeny v stavebnej legislatíve a partneri diskutovali aj o Koncepcii územného rozvoja Slovenska a o príprave  dokumentu, ktorý bude obsahovať informácie o ďalšom smerovaní a rozvoji Slovenska v gescii nového Úradu pre územné plánovanie.

body>