Od jesene 2022, kedy boli slávnostne otvorené prvé Regionálne centrá MIRRI SR, sa v krajských mestách vybudovala silná sieť podpory pre všetkých, ktorí majú záujem o eurofondy a nenávratné finančné príspevky (NFP). Cieľ bol od začiatku jasný – priblížiť európske fondy čo najviac k ľuďom v regiónoch. Regionálne centrá sú spolufinancované Európskou úniou v rámci Programu Slovensko.
Začiatky boli náročné, no dnes fungujú regionálne centrá ako predĺžená ruka MIRRI v regiónoch a poskytujú cenné poradenstvo širokému spektru klientov – od samospráv až po podnikateľov.
„Hoci ich úvodnou úlohou bolo podporovať najmä Program Slovensko, prax ukázala, že žiadatelia sa zaujímajú predovšetkým o to, kam môže smerovať finančná pomoc, nie o to, z akého zdroja pochádza. Aj vďaka tomu sa centrá rýchlo vyprofilovali ako širokospektrálna podpora v oblasti čerpania eurofondov. Našou ambíciou je ešte viac regionálne centrá profesionalizovať, posilniť a byť bližšie k zástupcom samosprávy,“ uviedol štátny tajomník MIRRI SR Radomír Šalitroš.
Dôležitou súčasťou konceptu je aj spolupráca s ďalšími inštitúciami. V regionálnych centrách pôsobia zástupcovia týchto partnerov:
- Úrad podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku
- Úrad pre verejné obstarávanie
- Ministerstvo vnútra SR – Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti
- Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR – Regionálne centrá sociálnej ekonomiky
- Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR – Odbor hodnotenia a programovania
- Úrad vlády SR – Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity
Tisíce konzultácií a rastúci záujem podnikateľov
MIRRI SR sa vďaka týmto centrám dostalo bližšie k reálnym potrebám regiónov. Klienti tu nájdu podporu v každej fáze svojho projektu – od prípravy cez podávanie žiadostí až po realizáciu.
Len v roku 2025 poskytli centrá viac ako 6 000 konzultácií, pričom takmer polovica smerovala k predstaviteľom miestnej samosprávy. Postupne však narastá aj dopyt zo strany súkromného sektora, čo súvisí najmä s aktuálnymi výzvami pre podnikateľov.
Regionálne centrá výrazne prispeli aj k realizácii projektu Digitálni seniori, ktorý pomáha starším ľuďom a zdravotne znevýhodneným osobám získať základné digitálne zručnosti. Záujemcovia sa stále môžu hlásiť na školenia, ktoré sa konajú po celom Slovensku.
Spätná väzba z regiónov: Funguje a pomáha to
Prínos centier oceňujú aj predstavitelia samospráv. „Ako starosta obce Svinná s počtom obyvateľov 1 585 a zároveň predseda združenia 10 obcí mikroregiónu Machnáč – Inovec s počtom obyvateľov približne 8 000 môžem zodpovedne prehlásiť, že zriadenie regionálnych centier MIRRI je vynikajúci projekt pre pomoc samosprávam,“ povedal Roman Čiernik, starosta obce Svinná a pokračoval: „Trenčianske regionálne centrum nám starostom aktívne a iniciatívne pomáha svojimi konzultáciami, prezentáciami možností čerpania dotácií a vysokou profesionalitou poskytovania informácií. Takýmto prístupom napomáha predchádzaniu chybovosti pri podávaní žiadostí o dotácie a zvyšuje tak percento úspešnosti jednotlivých projektov na realizáciu.“
S podobnou skúsenosťou, no z úplne iného regiónu, sa stretol aj primátor Spišského Podhradia Michal Kapusta. „Regionálne centrum MIRRI v Prešove vykonáva potrebnú a dôslednú prácu, ktorá vo veľkej miere napomáha čerpaniu finančných prostriedkov z EÚ. Naše mesto viackrát využilo možnosť poradenstva, ktoré nakoniec viedlo k úspešnosti projektov. Ľudia v centre majú ľudský prístup, sú dynamickí a odborne vysoko zdatní. Veľmi pekne ďakujem, že to funguje a že môžeme využiť tieto bezplatné služby.“