Digitálne zručnosti dnes požadujú zamestnávatelia naprieč všetkými sektormi hospodárstva. Sú základom fungovania ekonomiky v 21. storočí, a preto by mali byť prirodzenou súčasťou vyučovania už na základných školách. Tieto posolstvá dnes zazneli na konferencií eSkills for Jobs, ktorá v Bratislave hostí viac ako 200 predstaviteľov štátnych inštitúcií , biznismenov či expertov na digitálnu agendu z celej Európy.
„Ekonomický rast poháňajú inovácie, poznanie a skúsenosti. V čase, kedy zápasíme s nezamestnanosťou, máme množstvo neobsadených pozícií v IT sektore. Tento nepomer treba prelomiť postupnými krokmi, ktoré budú mladých lepšie pripravovať do reálnej praxe a digitálne zručnosti budú získavať veľmi prirodzene a postupne, už na základných a stredných školách,“ uviedol podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.
Vicepremiér ďalej dodal, že štát musí vedieť jednoznačne identifikovať potreby svojich občanov v IT oblasti a musí mať vlastnú víziu. Slovensko preto oceňuje, že digitálne zručnosti sa postupne stávajú dôležitou agendou naprieč EU, a to najmä v čase slovenského predsedníctva. Súkromný IT sektor je na Slovensku otvorený pre spoluprácu so školami, univerzitami, výskumnými inštitúciami a aj so štátnou správou. Dobrým príkladom takejto praxe je IT Fitnes Test, ktorý organizuje ITAS v spolupráci s európskou eSkills kampaňou.
„V tomto teste si Slováci svoje digitálne zručnosti skúšajú. Dôležité však je, aby ich aj používali v praxi. Učitelia by v tomto mali byť pre žiakov príkladom, preto je nesmierne dôležité, aby sme mali dobre pripravených pedagógov, kvalitné pripojenie na internet a pokračovali v úspešných projektoch ako tablety do škôl či digitálne učivo na dosah,“ dodal Peter Pellegrini.

Tlačová konferencia

Príhovor vicepremiéra Petra Pellegriniho