K Medzinárodnému trestnému súdu v Haagu by sa malo pridať čo najviac štátov a mali by podporiť opatrenia proti agresii, vyhlásil podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši na pôde OSN.
Vicepremiér Richard Raši hovoril o dôležitosti Medzinárodného trestného súdu (ICC) pri príležitosti Medzinárodného dňa spravodlivosti. Ten pripomína prijatie Rímskeho štatútu o založení ICC, od ktorého uplynulo 20 rokov. Podujatie v OSN spoluorganizovalo aj Slovensko, predsedal mu stály predstaviteľ SR pri OSN v New Yorku Michal Mlynár.
Podpredseda vlády SR konštatoval, že Slovensko je jedným zo zakladajúcich členov ICC a patrí k tým, čo sa prihlásili k rozširovaniu spektra zločinov, ktoré ICC môže riešiť. Ide o zločiny agresie.
“Medzinárodný trestný súd bude môcť odsúdiť aj jednotlivcov, ktorí sa podieľajú na zločinoch agresivity proti ľudskosti,” vysvetlil Richard Raši s tým, že mnohé krajiny sa ale zdráhajú. “Uvažovali o vystúpení z ICC, aby ich lídri nemohli byť pri takýchto zločinoch postihovaní. Je však dôležité, aby nikto nechcel odísť z ICC, ale, naopak, aby sa stále viac členských štátov zaviazalo ku všetkým opatreniam a podporili opatrenia proti agresivite,” zdôraznil.
Podujatie o potrebe univerzálnosti a jurisdikcie Medzinárodného trestného súdu nad zločinmi agresie otvoril predseda 72. Valného zhromaždenia OSN Miroslav Lajčák. Zdôrazňoval potrebu prevencie pred konfliktmi a agresiou. Táto prevencia podľa neho nestojí spoločnosť tak veľa ako stratené ľudské životy.
Pozn.
Rímsky štatút o založení Medzinárodného trestného súdu bol definovaný a podpísaný na Konferencii splnomocnených diplomatov OSN o vytvorení ICC 17. júla 1998 v Ríme. V súčasnosti ho podporuje vyše 120 krajín sveta. ICC so sídlom v Haagu je prvou stálou medzinárodnou súdnou inštitúciou, ktorá bola vytvorená na rozhodovanie o “najzávažnejších zločinoch s medzinárodným dosahom”, akými sú najmä zločiny proti ľudskosti, vojnové zločiny, genocída a agresia. Slovenská republika uložila ratifikačnú listinu k Rímskemu štatútu ICC v New Yorku 11. apríla 2002 spolu s ďalšími deviatimi krajinami. V ten deň sa Medzinárodný trestný súd stal realitou, keďže sa splnili podmienky uloženia 60 ratifikačných listín. ICC začal pracovať 1. júla 2002.
Zdroj: TASR, ÚPVII