Slovensko sa bude aj naďalej aktívne podieľať na odovzdávaní svojich skúseností krajinám, ktoré sa chcú stať členmi Európskej únie (EÚ). Povedal to podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu SR Richard Raši v rámci svojho vystúpenia počas summitu členských krajín Stredoeurópskej iniciatívy (SEI) v talianskom Ríme. Na stretnutí predsedov vlád vicepremiér zastupoval premiéra Petra Pellegriniho a reprezentoval tak Slovensko.
Hlavnými témami bola diskusia o budúcom fungovaní tohto zoskupenia v kontexte napĺňania jeho cieľov. Medzi tie hlavné patrila európska integrácia krajín západného Balkánu, rozvoj regionálnej spolupráce i hľadanie nových obchodných príležitostí. Predstavitelia všetkých 17 krajín, ktoré sú členmi SEI, si vymenili spolu so zástupcami európskych medzinárodných organizácií viaceré názory. Hovorili predovšetkým o aktuálnom vývoji v regióne krajín strednej a východnej Európy a o možnostiach väčšieho zapojenia do integračných procesov v rámci tzv. širšej Európy, ako aj o trvalo udržateľnom raste a ekonomických výzvach, ktoré s ním súvisia.
„Európska integrácia je príbehom úspechu. Krajiny, ktoré medzi sebou kedysi bojovali, vytvorili komunitu, ktorá sa stala modelom mierovej spolupráce a prosperity. Množstvo z nás si myslí, že Európska únia je ekonomickým projektom, ale je oveľa viac. Je kľúčovým faktorom pre mier na kontinente. Stále sú tu však krajiny, dokonca aj v Európe, pre ktoré môžu byť zmierenie a spolupráca inšpiratívne,“ povedal podpredseda vlády Richard Raši.
Vicepremiér vo svojom vystúpení zdôraznil potrebu pokračovať v tom, aby sa Európska únia rozširovala, pričom nesmieme poľaviť pri odovzdávaní svojich skúseností z prístupového procesu. „S kolegami sme sa zhodli na tom, že Stredoeurópska iniciatíva musí aj naďalej pôsobiť ako príklad užitočnej susedskej spolupráce. Práve vďaka spojeniu členov a nečlenov únie je regionálnou platformou pre nás všetkých už 30 rokov,“ doplnil R. Raši. Organizácia si práve v tomto roku pripomína svoje 30. výročie.
Stredoeurópska iniciatíva je regionálne združenie pre politickú, ekonomickú a kultúrnu spoluprácu. Jej hlavným cieľom je podporovať proces transformácie a európskej integrácie v krajinách západného Balkánu a východnej Európy.
Summit predsedov vlád zavŕšil ročné talianske predsedníctvo v SEI. Každoročne predsednícka krajina usporiada dve stretnutia na politickej úrovni – stretnutie ministrov zahraničných vecí, ktoré býva v júni a decembrové stretnutie predsedov vlád. Vlani bol decembrový summit v Záhrebe počas predsedníctva Chorvátska, Slovensko na ňom zastupoval premiér Peter Pellegrini. Na záver celého summitu odovzdalo Taliansko predsedníctvo Čiernej Hore. Predsedníctvo trvá jeden rok. Slovensko krajinám SEI predsedalo v roku 2005, najbližšie by malo opäť v roku 2028.
Členmi Stredoeurópskej iniciatívy je 17 štátov. Okrem Slovenska je to Albánsko, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Čierna Hora, Chorvátsko, Macedónsko, Maďarsko, Moldavsko, Poľsko, Rumunsko, Slovenská republika, Slovinsko, Srbsko, Taliansko a Ukrajina.