Vicepremiér Richard Raši si na pietnom akte pripomenul 74. výročie ukončenia bojov o Dargovský priesmyk, ako aj oslobodenie Košíc a okolia.
Červená armáda spoločne s vojakmi česko-slovenského armádneho zboru 18. januára 1945 prekonala Dargovský priesmyk a prinútila nemecké vojská ustupovať na západ. „Vďaka tomu deň na to, 19. januára, došlo k oslobodeniu Košíc a celého okolia, čiže išlo o mimoriadne dôležitú udalosť,“ uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši a dodal, že nesmierne obete, ktoré boli potrebné k porážke nacizmu a fašizmu, predstavujú stále aktuálny odkaz.
„Mali by sme si v týchto dňoch uvedomiť, čo nás trápi, aké problémy máme a porovnali to s tým, čo bolo pred 74 rokmi, keď naši otcovia či dedovia odchádzali bojovať a mnohí z nich zahynuli. Myslíme na to práve preto, lebo v súčasnosti tým, že si už nepamätáme vojnu, bývame ľahostajní k rozličným prejavom extrémizmu, fašizmu a nenávisti, a stáva sa, že takéto hnutia sa stávajú populárnymi a vlastne symbolizujú to, čo kedysi prinášalo smrť.
Ak si to naša generácia, naše deti neuvedomíme, môže sa stať, že sa tieto hnutia vrátia a môže sa rozpútať opäť nenávistná vojna tak, ako to bolo práve v Dargovskom priesmyku pred 74 rokmi,“ povedal Richard Raši
Na pietny akt kladenia vencov a vzdania úcty obetiam bojov prišlo zhruba sto účastníkov vrátane zástupcov krajskej a obecnej samosprávy, štátnej správy, Ozbrojených síl SR či Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.
Bitka o Dargovský priesmyk patrí dĺžkou, intenzitou a počtom obetí medzi najväčšie na území Slovenska. Počas druhej svetovej vojny na prelome rokov 1944 a 1945 padlo v regióne viac ako 22 000 prevažne sovietskych vojakov. Netrpeli len vojaci, ale aj civilisti, ktorí odmietli evakuáciu a skrývali sa počas prechodu frontu v lesoch.