Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

R. Raši: Nepamätáme si vojnu, preto sme často proti extrémizmu ľahostajní

18.1.2019 MINISTERKA

Vicepremiér Richard Raši si na pietnom akte pripomenul 74. výročie ukončenia bojov o Dargovský priesmyk, ako aj oslobodenie Košíc a okolia.

Červená armáda spoločne s vojakmi česko-slovenského armádneho zboru 18. januára 1945 prekonala Dargovský priesmyk a prinútila nemecké vojská ustupovať na západ. „Vďaka tomu deň na to, 19. januára, došlo k oslobodeniu Košíc a celého okolia, čiže išlo o mimoriadne dôležitú udalosť,“ uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši a dodal, že nesmierne obete, ktoré boli potrebné k porážke nacizmu a fašizmu, predstavujú stále aktuálny odkaz.

„Mali by sme si v týchto dňoch uvedomiť, čo nás trápi, aké problémy máme a porovnali to s tým, čo bolo pred 74 rokmi, keď naši otcovia či dedovia odchádzali bojovať a mnohí z nich zahynuli. Myslíme na to práve preto, lebo v súčasnosti tým, že si už nepamätáme vojnu, bývame ľahostajní k rozličným prejavom extrémizmu, fašizmu a nenávisti, a stáva sa, že takéto hnutia sa stávajú populárnymi a vlastne symbolizujú to, čo kedysi prinášalo smrť.

Ak si to naša generácia, naše deti neuvedomíme, môže sa stať, že sa tieto hnutia vrátia a môže sa rozpútať opäť nenávistná vojna tak, ako to bolo práve v Dargovskom priesmyku pred 74 rokmi,“ povedal Richard Raši

Na pietny akt kladenia vencov a vzdania úcty obetiam bojov prišlo zhruba sto účastníkov vrátane zástupcov krajskej a obecnej samosprávy, štátnej správy, Ozbrojených síl SR či Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.

Bitka o Dargovský priesmyk patrí dĺžkou, intenzitou a počtom obetí medzi najväčšie na území Slovenska. Počas druhej svetovej vojny na prelome rokov 1944 a 1945 padlo v regióne viac ako 22 000 prevažne sovietskych vojakov. Netrpeli len vojaci, ale aj civilisti, ktorí odmietli evakuáciu a skrývali sa počas prechodu frontu v lesoch.

body>