Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

V čínskom Ningbo sme predstavili čínskym podnikateľom kvalitné slovenské produkty

Kvalitné slovenské produkty by si mohli onedlho nájsť cestu na najväčší svetový trh, ktorým je čínsky trh. Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši dnes v čínskom meste Ningbo slávnostne otvoril slovenskú prezentáciu v rámci veľtrhu China CEEC-Investment & Trade EXPO. Slovensko je spolu s Litvou partnerskou krajinou celej výstavy.

„Sme tu preto, aby sme spolu so zástupcami 26 slovenských spoločností predstavili čínskym podnikateľom a firmám kvalitné slovenské produkty, ktoré sa, verím, onedlho uplatnia na najväčšom svetovom trhu,“ povedal vicepremiér Richard Raši.

Na veľtrhu je viacero slovenských spoločností, ktoré vyrábajú mliečne a syrové výrobky. Slovensko pred niekoľkými týždňami s Čínou na summite 17+1 v chorvátskom Dubrovníku podpísalo Protokol o vývoze mlieka a mliečnych výrobkov zo Slovenska do Číny. Slovenský potravinársky priemysel na veľtrhu zastupujú aj spoločnosti, ktoré vyrábajú víno, destiláty či džemy.

„Slovensko nie len krajinou vynikajúceho jedla, ale aj krajinou šikovných a nápaditých ľudí. Preto sa tu prezentujú tiež obchodné a technologické novinky, ktoré boli na Slovensku vyvinuté, ako aj spoločnosti, ktoré sa špecializujú na obchodovanie medzi našimi krajinami,“ vysvetlil podpredseda vlády. Slovensko, hoci má len niečo vyše 5 miliónov obyvateľov, je podľa jeho slov krajinou, ktorá vie zaujať a oplatí sa ju navštíviť.

Hneď v prvý deň veľtrhu dve slovenské spoločnosti podpísali za účasti vicepremiéra Rašiho kontrakt v hodnote viac ako 120 mil. eur. V provincii Hebei budú čínske firmy budovať tréningové centrum pre pilotov a palubný personál civilných leteckých spoločností a slovenské firmy im budú dodávať simulátory leteckej techniky, ako aj metodiku, tréningové postupy a ďalšie knowhow v tejto vysokošpecializovanej oblasti.

Vicepremiér otvoril tiež stretnutie The 5th China CEEC Investment Cooperation Meeeting, ktorého hlavným cieľom bolo hovoriť o spolupráci v oblasti investícií, obchodu, kultúry, vzdelania či turizmu. Všetky tieto oblasti, v ktorých je možné spolupracovať, ponúkajú množstvo príležitostí nielen pre slovenských producentov a tých, ktorí poskytujú služby, ale aj pre potenciálnych čínskych investorov a zákazníkov. „Na Slovensku ako podpredseda vlády zodpovedám práve za inovácie a podporujeme investície. Zodpovedne môžem povedať, že naša skvelá strategická poloha, Euro, konštantný ekonomický rast, ekonomická a politická stabilita, ako aj pracovná sila patria medzi faktory, ktoré môžu byť dôležité pre prichádzajúcich investorov,“ vysvetlil Richard Raši. V 21. storočí sa však treba zameriavať najmä na inovácie, a práve preto na Slovensku venujeme veľkú pozornosť všetkým novým trendom a technológiám, ktoré formujú budúcnosť.

Podporujeme rôzne iniciatívy v oblasti vedy, technológií či inovácií, ktoré sú vzájomne výhodné a pomáhajú rozvíjať sa. Práve preto chceme na Slovensku v roku 2020 zorganizovať konferenciu The 5th ministerial China-CEEC Innovation Conference. V oblasti inovácií, vo formáte 17+1, sme hostiteľskou krajinou podujatia s názvom The Virtual China-CEEC Technology Transfer Centre, ktoré zlepší ďalšiu spoluprácu. Jej cieľom je zlepšovať prepojenie medzi vedou, technológiou a inováciami.