Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Vicepremiérka Remišová: Jesenná ITAPA otvorila vysoko aktuálne témy ľudského kapitálu aj boja proti dezinformáciám

11.11.2021 MINISTERKA

Inovácie, Digitálna Európa, pokrok v oblasti eGovernmentu, očakávania od Plánu obnovy a potrebné reformy na Slovensku, ale aj kvalita ľudského kapitálu, budovanie kybernetickej bezpečnosti a nebezpečenstvo hoaxov boli vysoko aktuálne témy tohtoročnej konferencie ITAPA, ktorej sa zúčastnila aj vicepremiérka a ministerka informatizácie Veronika Remišová.

„Štát aj politici by sa mali učiť od tých najlepších. Slovensko môže obstáť v tvrdej  konkurencii v rámci Európskej únie aj sveta a dosiahnuť udržateľný rast iba, ak si bude vážiť ľudský talent a potenciál. Je dôležité bojovať proti digitálnej chudobe, aby sa žiadna časť obyvateľov neocitla bez možnosti rozvíjať digitálne zručnosti,“ povedala na ITAPE vicepremiérka a ministerka Veronika Remišová.

Ministerstvo investícií chce z Plánu obnovy financovať projekty, ktoré pomôžu rozvíjať digitálne zručnosti férovo a spravodlivo. Jeden projekt sa zameriava na podporu digitálneho vzdelávania seniorov, ďalšie projekty sú orientované na vzdelávanie zamestnancov štátnej správy, žiakov aj učiteľov. Digitálne zručnosti musia byť férové, spravodlivé a pre celú spoločnosť.

 „Pre Slovensko je mimoriadne dôležité investovať do ľudského talentu. Pre štát musia pracovať tí najlepší, preto na prvé miesto kladieme ľudský kapitál. Som rada, že sa nám darí získať do štátnej správy kvalitných ľudí. Náš zamestnanec z NASESu získal druhé miesto v medzinárodnej súťaži v kyberbezpečnosti. Postupne sa zlepšujeme aj v oblasti e-služieb, kde prechádzame na model proaktívneho štátu. Štát má proaktívne oslovovať občanov a nie, aby občan chodil za štátom. Za kvalitné riešenie považuje aj aplikáciu Green Pass, ktorú využíva viac ako 700 000 ľudí,“ doplnila vicepremiérka.

Počas troch dní ITAPA otvorila aj vysoko aktuálnu tému dezinformácií a klamstiev uverejňovaných prevažne na sociálnych sieťach. Téma sa stala vysoko aktuálnou najmä počas posledných dvoch rokov, kedy čelíme pandémii covidu. Aj preto bola súčasťou konferencie diskusia ministrov, ktorých rezorty sa téme venujú. Hosťami diskusného panelu bola vicepremiérka a ministerka informatizácie Veronika Remišová, minister zahraničných  vecí Ivan Korčok, minister vnútra Roman Mikulec a minister obrany Jaroslav Naď.

Veronika Remišová vyzdvihla aktivity ministerstva informatizácie v boji proti dezinformáciám.

Ako gestor tejto témy MIRRI finančne podporuje projekty zamerané najmä na mediálnu gramotnosť, kritické myslenie a digitálne zručnosti. Vyhlásili sme výzvu zameranú na boj proti dezinformáciám a rozvoj informačnej gramotnosti a podporu získalo 7 mimovládnych organizácií zo Slovenska, ktoré sa v tejto sfére angažujú.

Tiež sme podporili vznik Stredoeurópskeho observatória digitálnych médií, ktorého cieľom bude výskum a budovanie infraštruktúry na podporu overovania pravdivosti informácií (fact-checking) v spravodajstve pre stredoeurópsky región.

V boji proti dezinformáciám ide ruka v ruke podpora kritického myslenia a  rozvoja digitálnych zručností. Medzi najznámejšie aktivity,  ktorých sme hrdým partnerom patrí IT Fitness Test, ktorý tento rok oslávil 10. ročník a absolvovalo ho takmer 50 000 účastníkov.

„Hoaxy a falošné správy sú súčasťou hybridnej vojny, ktorá sa nevedie na bojovom poli, ale v online priestore. V tejto súvislosti veľkú pozornosť venujeme zvyšovaniu kybernetickej bezpečnosti štátu. Na to potrebujeme mať hlavne odborne vyškolený personál. Teší ma, že v priebehu dvoch mesiacov od návštevy v Estónsku sa nám podarilo rozbehnúť kľúčovú spoluprácu s Centrom NATO  pre kybernetickú obranu a naši experti tam absolvovali už štyri školenia,“ spresnila Veronika Remišová.

Všetci diskutujúci sa zhodli, že téma dezinformácií a hoaxov sa netýka iba Slovenska, ale týka sa  Európy. Falošné správy a podnecovanie k nenávisti na sociálnych sieťach je potrebné regulovať na medzinárodnej úrovni. Bez toho, aby všetky štáty navzájom nespojili sily sa tento negatívny fenomén nepodarí dostať pod kontrolu a obmedziť je vplyv na ľudí.

body>