Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Agenda 2030 pre Slovensko schválená

Návrhu vicepremiéra pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho dal kabinet na svojom zasadnutí zelenú.

Problematike udržateľného rozvoja bude zo strany štátu venovaná väčšia pozornosť. Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj definuje 17 cieľov, ktoré boli prijaté na pôde Organizácie Spojených národov (OSN). Schválený návrh nadväzuje na programové vyhlásenie vlády na roky 2016 až 2020 a predstavuje postup, ktorým SR plánuje prispieť k zavádzaniu agendy na vnútroštátnej úrovni.

Materiál navrhuje tiež vytvorenie nového inštitucionálneho rámca pre implementáciu Agendy 2030, ktorý integruje všetkých relevantných aktérov a dáva priestor na vyjadrenie rôznym zložkám spoločnosti. Závažnosť agendy udržateľného rozvoja si okrem zainteresovania širokej škály expertov zo štátnej, akademickej aj súkromnej sféry vyžaduje aj vysokú úroveň angažovanosti zo strany politických predstaviteľov. Z toho dôvodu navrhuje vytvorenie Rady vlády pre Agendu 2030 ako koordinačného orgánu integrujúceho všetky dimenzie udržateľného rozvoja.

V rámci konzultatívneho procesu zahrňujúceho vládu, samosprávy a odbornú verejnosť budú určené národné priority implementácie Agendy 2030, ktoré budú predložené vláde na schválenie do 31. mája 2018. K jednotlivým národným prioritám budú priradené merateľné strategické ciele, príslušné národné indikátory a relevantné implementačné materiály a nástroje rezortov.

Pravidelné monitorovanie prebehne v dvojročných periódach a hodnotenie dosiahnutých výsledkov na konci každého vládneho cyklu posilní zodpovednosť vlády za naplnenie cieľov udržateľného rozvoja. Monitorovanie má tvoriť predpoklad aj pre vykazovanie výsledkov Slovenska na pôde OSN. Ambíciou je uskutočniť prvú dobrovoľnú prezentáciu výsledkov v júli 2018.

17 cieľov udržateľného rozvoja.

Zdroj: ÚPVII a TASR

Foto: TASR

body>