Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

S elektronizáciou úradov pomôže Slovensku jeden z otcov e-Estónska T. Kotka

Pri elektronizácii verejnej správy a zlepšovaní služieb štátu bude Slovensku radiť tvorca myšlienky digitálneho Estónska Taavi Kotka. V estónskom Tallinne sa s ním na tom dnes dohodol podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD). Vicepremiér je na viacdňovej pracovnej návšteve Estónska a Fínska.
Pellegriniho úrad, ktorý informatizáciu zastrešuje, bude s Kotkom na oficiálnej báze spolupracovať pri ďalšom rozvoji e-Governmentu. „Nezostane to už len v podobe formálnej návštevy, ale bude nám poskytovať strategickú poradenskú pomoc pri riešení konkrétnych úloh, ako je cloud, zlepšenie nášho ústredného portálu Slovensko.sk a pri ďalších konkrétnych veciach,“ povedal podpredseda vlády po stretnutí.
Pellegrini si počas prvého dňa pracovnej návštevy Estónska pozrel showroom elektronizácie služieb verejnej správy krajiny, ktorá patrí v tomto smere medzi lídrov. Slovensko podľa neho už tiež urobilo obrovský kus práce a prostriedky, ktoré boli do informatizácie investované, pomohli vybudovať robustné systémy v pozadí, aké potrebuje aj Estónsko.
„Estónsko je trochu ďalej v intenzívnom používaní služieb, prejavuje sa väčšia užívateľská prívetivosť, je väčšie nadšenie u občanov. Ale takisto sa tu trápili s tým, či najskôr sliepka a potom vajce, alebo opačne, teda či najskôr občianske preukazy s čipom alebo služby. Prešli si dlhou cestou a ani estónsky výsledok netrval tri, štyri roky, ale na digitalizácii krajiny pracujú už 17 rokov,“ uviedol vicepremiér s tým, že Slovensko by si z Estónska malo vziať inšpiráciu a nevymýšľať vymyslené.
Estónsko už pred niekoľkými rokmi zaviedlo voľby cez internet a tento spôsob hlasovania využíva asi tretina občanov. Podľa Pellegriniho je to skôr spoločenská a politická ako technická otázka. „V prípade, že aj občania Slovenska tak, ako estónski budú mať čo najviac k dispozícii elektronické občianske preukazy a dnes už je v obehu viac ako 1,5 milióna občianskych preukazov s čipom. Je to skôr otázka politického rozhodnutia. Nie všetky krajiny Európskej únie k tomu zatiaľ pristúpili,“ konštatoval.
Estónci môžu 99 % všetkých služieb vybaviť cez internet. Jednou z nich je v rámci elektronického zdravotníctva možnosť predpísania liekov na diaľku. U lekára si ich objednajú telefonicky alebo e-mailom a v lekárni si ich vyzdvihnú na základe občianskeho preukazu. „To prinieslo až o jednu tretinu menej ľudí v čakárňach lekárov v Estónsku,“ zdôraznil Pellegrini. Podobne by to malo fungovať aj na Slovensku vďaka projektu e-Health.
Podpredseda vlády poukázal na to, že ľudia v skutočnosti využívajú elektronizáciu hlavne v oblasti zdravotníctva či dopravy a oveľa menej vo vzťahu k štátu, čo pochopili aj predstavitelia Estónska.
„Sústredili sa skôr na elektronizáciu bežných životných situácií, to je možno tá cesta. My sa niekedy koncentrujeme viac na elektronizáciu štátnych služieb, ktoré možno využijeme dva-, trikrát za život. Preto budeme musieť teraz trošku presmerovať našu pozornosť a zlepšovať a spríjemňovať ľuďom tie služby, ktoré najviac využívajú,“ avizoval.

Zdroj: TASR

body>