Štátny tajomník pre regionálny rozvoj Michal Kaliňák: Programové vyhlásenie vlády v oblasti regionálneho rozvoja je tandem medzi ministerstvami
Dámy a páni,
dovoľte mi hneď v úvode povedať, že práve primátorky a starostky, primátori a starostovia budú naši poradcovia. Nič lepšie sa ani nemôže stať, ako keď si dáme poradiť od tých, ktorí sedem dní v týždni vedia, čo a ako treba robiť, kde a aké problémy sú a hlavne, ktoré z nich si vytvárame zbytočne my. Tiež by som chcel dodať, že práve náš rezort bude organizovať pravidelné stretnutia, výjazdy v regiónoch, ktoré sme nazvali Rezortný deň. Do regiónov pôjdeme aj za účasti zástupcov ďalších ministerstiev, a to preto, aby sme vedeli sami za jedným stolom hovoriť nie o problémoch, ale o riešeniach.
Rezortný deň budeme organizovať v každom regióne a stále s vami. Pretože mnohé vaše, neraz trpké skúsenosti sú presne to, čo potrebujeme ako dôvody na zmeny legislatívy a na odstraňovanie úplne zbytočných bariér. Po schválení Programového vyhlásenia vlády v Národnej rade Slovenskej republiky sme začali organizovať aj pravidelné eurofondové vlády. Práve ten formát, ktorý Peter Pellegrini v minulosti ako premiér zaviedol. Treba otvorene povedať, že tieto eurofondové vlády ani zďaleka nie sú o grafoch, o percentách čerpania alebo nečerpania – sú o tom, aby sme mohli prstom ukázať na problémy, ktoré sú zbytočné a nájsť na ne riešenia.
Jedným z nich je aj problém so životným prostredím a okresnými úradmi, ktoré si svojsky interpretujú to, či je alebo nie je potrebné posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Máme niekoľko neuzavretých eurofondových projektov a to iba preto, lebo podnet bol vo vzťahu k tomu, že niekto mal silný pocit, že projekt nie je urobený dobre, že je potrebné sa s týmto podnetom obrátiť na prokuratúru alebo políciu. Ani jedny, ani druhí nič nezistili. Projekt sa neskončil. My sme ho neuzavreli a samosprávy splácajú každý rok obrovské peniaze iba za to, aby splatili úroky a budú čakať, kedy splatia úvery na projekty, ktoré ostali rozrobené, nedokončené.
Mohol by som pokračovať vo vymenúvaní problémov, ale vy ich najlepšie poznáte. A práve o tom budú eurofondové vlády. Odstránime zbytočné problémy, lebo nikto cudzí nám neubližuje tak ako my. Vstupujeme do roka, v ktorom chceme urobiť množstvo legislatívnych zmien – bude sa to týkať napr. zákonu o regionálnom rozvoji, zákonu o najmenej rozvinutých okresoch. Bude toho pomerne veľa na to, aby sme mali mnohé ďalšie dôvody s vami diskutovať o tom, čo ktorý parameter a paragraf či vyhláška urobia v prospech toho, aby sa vám darilo.
Veľmi dobre viem, že problémov je veľa a mnohé sa nedajú odstrániť hneď ani naraz, ale teraz je ten najvyšší čas, aby sme spoločne začali problémy riešiť. Poďme teda na to. Postupne sa jasne ukazuje, že Programové vyhlásenie vlády v oblasti regionálneho rozvoja – v oblasti rozvoja samospráv je tandem. Tandem medzi ministerstvami, lebo sme si jasne rozdelili úlohy a spoluprácu. A je to aj tandem medzi štátom a samosprávou. Plán obnovy a eurofondy už nie sú rivali ani konkurenti, ale sú bratia. Kým náš rezort chceme postaviť na dynamických mestách a živom vidieku a máme veľké ambície v tom, akým spôsobom Slovensko vyliečiť z eurofondovej depresie, s ministerkou zdravotníctva riešime to, ako vyliečiť naše zdravotníctvo. S rezortom hospodárstva, ktorý vedie pani ministerka Denisa Saková máme spoločnú predstavu o tom, ako pomôcť riešiť hospodársku politiku na národnej úrovni, ale i lokálnu hospodársku politiku v prostredí miest a obcí. Treba otvorene povedať, že s rezortom školstva pána Tomáša Druckera potrebujeme formovať vzdelanú spoločnosť v prostredí samospráv. Mestá a obce sú najväčší zriaďovatelia škôl a predškolských zariadení.
Aj tu sa ukazuje, že potrebujeme tandem, za ktorým ostanú výsledky. Či už ideme ďalej hovoriť o centrách zdieľaných služieb, či budeme hovoriť o koncepte bezpečnej samosprávy, je to opäť tandem medzi rezortom regionálneho rozvoja a rezortom vnútra. Aj s rezortom práce sme opäť na tej istej lodi. Kým ten rieši zamestnanosť, my vyriešime sociálnu ekonomiku. Rezort životného prostredia a rezort pôdohospodárstva riešia jednu veľmi silnú agendu, ktorá sa týka 2 1661 obcí na Slovensku – agenda Živý vidiek. Aj tu sme na jednej lodi. Aj tu sme sa dokázali spárovať.
Dámy a páni, ak je cieľom a úlohou vlády vytvárať vám podmienky na kľud, na robotu, tak práve s tým začíname. Naším cieľom je presne to isté, čomu sa venujete vy sedem dní v týždni – dostupnosť verejných služieb a obslužnosť územia. Už to nie je o tom, čo treba robiť, ale ako to urobíme spoločne.