Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Minister Raši: Vďaka eurofondom bude bezpečnejšie v osadách aj v obciach, kde sa nachádzajú

Posilňujeme rómske hliadky a pomáhame tak nielen marginalizovaným komunitám, ale aj majoritnému obyvateľstvu. Vďaka navýšeniu výzvy na Miestne občianske a preventívne služby (MOaPS) o milióny eur sa podarí zlepšiť bezpečnosť a zvýšiť zamestnanosť vo viac ako 400 mestách a obciach po celom Slovensku. Na tlačovej konferencii po výjazdovom rokovaní vlády v Michalovciach to povedal minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši.

„Som rád, že práve v tomto regióne môžem oznámiť, že sa nám podarila dobrá vec pre marginalizované skupiny obyvateľstva. Kým Igor Matovič pred voľbami Rómov klamal a sľuboval im 500 eur, o ktorých vedel, že ich nikdy nedostanú, my im skutočne pomáhame. Nielen tým, že im dávame prácu, ale zároveň posilňujeme bezpečnosť rómskych komunít a súčasne majoritnej časti obyvateľstva. Spoločne sa nám podarilo nájsť ďalšie peniaze na projekty takzvaných rómskych hliadok, ktoré budú strážiť poriadok v marginalizovaných komunitách. Využijeme na to prostriedky Európskej únie,“ vyhlásil minister investícií a regionálneho rozvoja Richard Raši.

Výzvu na Miestne občianske a preventívne služby, ktorá bola z Programu Slovensko vyhlásená vlani v júni, sa z pôvodných 50 miliónov eur podarilo navýšiť až na takmer 82 miliónov eur (zdroj EÚ). Namiesto 256 obcí, ktoré už získali nenávratný finančný príspevok, sa tak podporí až 424 obcí, miest a mestských častí (v prípade Bratislavy a Košíc) po celom Slovensku. Vďaka projektu získa prácu vyše 2 000 obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít.

„Táto vláda je tu iba štyri mesiace a už má za sebou reálne výsledky. Zamestnávame Rómov, ktorí by inak boli nezamestnateľní, pretože na tieto hliadky by žiadna obec nemala peniaze. Vďaka tomuto užitočnému projektu budú Rómovia i majorita žiť vo väčšej symbióze, v čistejšom a najmä bezpečnejšom prostredí. Toto je skutočná pomoc pre Rómov, nie uplácanie fiktívnymi 500-eurovkami,“ zdôraznil minister.

„Nová vláda ani chvíľu nezaváhala a vyčlenila ďalších 32 miliónov eur, aby sme mohli zamestnať ľudí z marginalizovaných rómskych komunít. Je to dôkaz, že táto vláda chce financovať a seriózne a vážne riešiť tento problém,“ doplnil splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Alexander Daško.

Minister Richard Raši sa počas výjazdového rokovania vlády v Michalovciach stretol aj s predstaviteľmi miest a obcí, ktorým predstavil pripravovanú novelu zákona o verejnom obstarávaní z dielne MIRRI SR, vďaka ktorej sa podarí zrýchliť a zefektívniť celý proces VO, čo je kľúčové aj pre jednoduchšie čerpanie eurofondov či štátnych dotácií. Predstaviteľov samosprávy tiež informoval, že v Košickom samosprávnom kraji sa v novom programovom období preinvestuje 360 miliónov eur len v rámci regionálnych projektov.