Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Konferencia pod záštitou MIRRI SR: Poprední odborníci diskutovali o zákone o informačných technológiách vo verejnej správe 2024

V dňoch 29.-30. apríla sa konal 3. ročník prestížnej konferencie Zákon o informačných technológiách vo verejnej správe (ITVS), ktorú organizovalo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) v spolupráci so spoločnosťou Poradca podnikateľa, spol. s r. o..  Konferencia predstavila sériu prezentácií od popredných odborníkov v oblasti informačnej a kybernetickej bezpečnosti a legislatívy, vrátane generálneho riaditeľa sekcie kybernetickej bezpečnosti MIRRI SR, Ervína Šimka.

„Tento rok je rokom najväčších legislatívnych zmien za ostatných 5 rokov,“ pripomenul Šimko v úvode. Práve preto bolo dôležité na tejto konferencií zdieľať informácie a „priblížiť obsah novely zákona a spoločne sa pripraviť na rok legislatívnych zmien“ dodal. Generálny riaditeľ tiež predstavil hlavné úlohy, štruktúru sekcie kybernetickej bezpečnosti a aktuálne výzvy pre žiadateľov, ktoré MIRRI SR zverejnilo.

Medzi prezentujúcimi bol tiež vedúci katedry verejnoprávnych vied Akadémie Policajného zboru v Bratislave Jozef Medelský, ktorý sa venoval téme „Aktuálne bezpečnostné hrozby a ochrana kybernetického priestoru pohľadom akademického prostredia.“ Zameral sa hlavne na hybridné hrozby a medzinárodnú bezpečnosť. Riaditeľ Ústavu práva informačných technológií a práva duševného vlastníctva Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Jozef Andraško hovoril najmä o prepojení zákona o ITVS so zákonom o kybernetickej bezpečnosti a ich budúcnosti vo svetle smernice NIS 2.

Antonín Korauš, profesor v bezpečnostných vedách a splnomocnenec štátnej tajomníčky MV SR pre rozvoj a projekty,  otvoril tému kybernetickej bezpečnosti z pohľadu financií. Venoval sa najmä ekonomickým nákladom spojeným s kybernetickým zločinom. „Kybernetické útoky patria medzi najrýchlejšie rastúce formy kriminality na celom svete. Ročné náklady kybernetickej kriminality v globálnej ekonomike v roku 2022 sa odhadujú na 5,5 bilióna eur, čo je dvojnásobok oproti roku 2015, na základe odhadu Európskej komisie“ zaznelo v úvode  jeho prednášky.

Ďalším prednášajúcim bol riaditeľ pre stratégiu DITEC a.s., viceprezident pre eGovernment v rámci IT Asociácie Slovenska Pavol Frič, ktorý vystúpil s témou „Možnosti zmien v oblasti autorizácie“. Medzi ďalšími prednášajúcimi boli odborníci zo sekcie kybernetickej bezpečnosti  MIRRI SR, ktorí prezentovali oblasti, akými sú zákon ITVS z pohľadu legislatívy a vykonávacie predpisy, vplyv smernice o odolnosti kritických subjektov na verejný sektor, kontrola v rámci zákona o ITVS pre sektor verejná správa, vzdelávanie v oblasti IT, centrálny portál kybernetickej a informačnej bezpečnosti v sektore verejná správa či aktuálne výzvy pre žiadateľov.

Konferencia poskytla platformu pre diskusiu, výmenu názorov, najlepších postupov, no najmä spätnej väzby medzi ministerstvami, ústrednými orgánmi štátnej správy, rozpočtovými organizáciami, subjektmi verejnej správy a samosprávy, orgánmi verejnej moci a všetkými subjektmi, na ktoré sa vzťahuje zákon o informačných technológiách vo verejnej správe.

Záverom bolo zdôraznenie dôležitosti spolupráce a neustáleho vzdelávania v oblasti kybernetickej bezpečnosti spôsobom, aby boli informačné technológie vo verejnej správe chránené pred hrozbami a aby boli v súlade s najnovšími legislatívnymi požiadavkami.