Diskusia o víziách digitálneho rozvoja pre moderné eGovernment služby a výmena skúseností v tejto oblasti bola cieľom návštevy štátneho tajomníka Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) Ivana Ivančina s delegáciou v českej metropole Prahe. Na pondelkovom bilaterálnom stretnutí s podpredsedom vlády ČR a vicepremiérom pre digitalizáciu Ivanom Bartošom a námestníkom Ondřejom Profantom diskutovali o mnohých témach, kľúčovou bola agenda legislatívy v oblasti digitalizácie, ale aj umelá inteligencia.
„Naše krajiny majú podobnú kultúru a historické pozadie, čo uľahčuje porozumenie a spoluprácu medzi nami a zároveň legislatívna koordinácia ohľadom digitalizácie medzi nami môže byť prospešná pre obe krajiny,“ vyhlásil v úvode stretnutia štátny tajomník Ivan Ivančin.
Delegácie si odovzdali skúsenosti týkajúce sa Aktu o umelej inteligencii (AIA), Aktu o správe údajov (DGA), Aktu o údajoch (DA) a Aktu o digitálnych službách (DSA). Na úrovni SR momentálne prebieha implementácia Aktu o správe údajov s cieľom mať relevantný právny predpis určujúci príslušné orgány a sankcie za porušovanie nariadenia v platnosti od začiatku roka 2025. Štátny tajomník Ivančin tiež informoval českého partnera o tom, že na Slovensku ideme reštartovať projekt 16 životných situácií, ktoré budú plne digitalizované a automatizované. Túto iniciatívu rozbiehal ešte bývalý podpredseda vlády Peter Pellegrini.
Témami debaty boli aj ďalšie projekty, ako sú eForms a implementácia v rámci verejného obstarávania na Európskej úrovni či BankID a elektronické podpisy, ale aj nariadenie Európskej únie (EÚ), ktoré má priniesť elektronickú peňaženku EDIW (European Digital Identity Wallet). Dostali sa tiež k diskusii o kybernetickej bezpečnosti.
Ivančin v Prahe okrem iného prezentoval skúsenosti Slovenska s Inštitucionálnym dizajnom digitálu (TSI – Technical Support Instrument) „Slovensko si vyžiadalo od Európskej komisii technickú podporu pre rozvoj eGovernmentu a umelej inteligencie. Ide o program EÚ, ktorý poskytuje členským štátom individuálne technické odborné znalosti na navrhovanie a vykonávanie reforiem. V rámci tejto technickej podpory bola vypracovaná analýza súčasného stavu inštitucionálneho rámca v SR a jednotlivých legislatívnych aktov EÚ, ktoré priamo súvisia s digitálnou transformáciou. Jej výsledkom je štúdia, ktorá obsahuje odporúčania na prípravu legislatívneho a inštitucionálneho rámca potrebného pre úspešnú digitálnu transformáciu v SR,“ informoval Ivančin.
Bilaterálnemu rokovaniu s podpredsedom vlády ČR Bartošom predchádzali stretnutia s predstaviteľmi Dánskeho kráľovstva a digitálnej informačnej agentúry (DIA). Kľúčovou témou rokovania s Dánmi bolo zlepšovanie postavenia v indexe Digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI). Dánsko patrí medzi svetových lídrov v digitálnej transformácii. Z hľadiska jednotlivých dimenzií bolo na piatom mieste v dimenzii ľudského kapitálu, na prvom mieste v dimenzii konektivity, v dimenzii digitálnej transformácie podnikov mu patrila druhá priečka a v dimenzii digitalizácie verejnej správy skončilo ôsme. „Zdá sa, že základ tohto úspechu spočíva v nasadení digitálnej infraštruktúry, digitálnej transformácie podnikov a služieb verejnej správy. Zároveň kľúčovým je kontinuálna osvetová komunikačná kampaň, ktorá Dánom pomohla získať vysokú dôveru v štát s používateľmi digitálnych služieb na úrovni až 99 %,“ skonštatoval Ivančin.
Významnou témou boli tiež eGovernment služby, ktorých neodmysliteľnou súčasťou je aj prístup k autentifikácii a autorizácii pre občanov. Delegácie debatovali o možnostiach zjednodušenia prístupu ľudí k elektronickým službám, ako aj o odstraňovaní bariér a zavedení jednoduchých a dôverných možností pre autentifikáciu a autorizáciu primárne s použitím mobilných zariadení. Navzájom sa informovali o projektoch a inšpirovali sa v oblasti prístupu k dizajnovaniu elektronických služieb pre používateľov, prinášaním zlepšení z pohľadu životných situácií občana alebo podnikateľa.
Na stretnutí so zástupcami DIA (Digitálna informačná agentúra) na čele s jej šéfom Martinom Mesršmídom, diskutoval štátny tajomník MIRRI SR Ivančin o úskaliach pri nasadení eObčianskeho a podelili sa o skúsenosti s modelom riadenia a rozvoja informačných technológií verejnej správy.