Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Cesta k digitálnej excelentnosti: Inovácie a spolupráca v centre pozornosti stretnutí v Prahe

Diskusia o víziách digitálneho rozvoja pre moderné eGovernment služby a výmena skúseností v tejto oblasti bola cieľom návštevy štátneho tajomníka Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) Ivana Ivančina s delegáciou v českej metropole Prahe. Na pondelkovom bilaterálnom stretnutí s podpredsedom vlády ČR a vicepremiérom pre digitalizáciu Ivanom Bartošom a námestníkom Ondřejom Profantom diskutovali o mnohých témach, kľúčovou bola agenda  legislatívy v oblasti digitalizácie, ale aj umelá inteligencia.

Naše krajiny majú podobnú kultúru a historické pozadie, čo uľahčuje porozumenie a spoluprácu medzi nami a zároveň legislatívna koordinácia ohľadom digitalizácie medzi nami môže byť prospešná pre obe krajiny,“ vyhlásil v úvode stretnutia štátny tajomník Ivan Ivančin.

Delegácie si odovzdali skúsenosti týkajúce sa Aktu o umelej inteligencii (AIA), Aktu o správe údajov (DGA), Aktu o údajoch (DA) a Aktu o digitálnych službách (DSA). Na úrovni SR momentálne prebieha implementácia Aktu o správe údajov s cieľom mať relevantný právny predpis určujúci príslušné orgány a sankcie za porušovanie nariadenia v platnosti od začiatku roka 2025. Štátny tajomník Ivančin tiež informoval českého partnera o tom, že na Slovensku ideme reštartovať projekt 16 životných situácií, ktoré budú plne digitalizované a automatizované. Túto iniciatívu rozbiehal ešte bývalý podpredseda vlády Peter Pellegrini.

Témami debaty boli aj ďalšie projekty, ako sú eForms a implementácia v rámci verejného obstarávania na Európskej úrovni či  BankID a elektronické podpisy, ale aj nariadenie Európskej únie (EÚ), ktoré má priniesť elektronickú peňaženku EDIW (European Digital Identity Wallet). Dostali sa tiež k diskusii o kybernetickej bezpečnosti.

Ivančin v Prahe okrem iného prezentoval skúsenosti Slovenska s Inštitucionálnym dizajnom digitálu (TSI – Technical Support Instrument) „Slovensko si vyžiadalo  od Európskej komisii  technickú podporu pre rozvoj eGovernmentu a umelej inteligencie. Ide o program EÚ, ktorý poskytuje členským štátom individuálne technické odborné znalosti na navrhovanie a vykonávanie reforiem. V rámci tejto technickej podpory bola vypracovaná analýza súčasného stavu inštitucionálneho rámca v SR a jednotlivých legislatívnych aktov EÚ, ktoré priamo súvisia s digitálnou transformáciou. Jej výsledkom je štúdia, ktorá obsahuje odporúčania na prípravu legislatívneho a inštitucionálneho rámca potrebného pre úspešnú digitálnu transformáciu v SR,“ informoval Ivančin.

Bilaterálnemu rokovaniu s podpredsedom vlády ČR Bartošom predchádzali stretnutia s predstaviteľmi Dánskeho kráľovstva a digitálnej informačnej agentúry (DIA). Kľúčovou témou rokovania s Dánmi bolo zlepšovanie postavenia v indexe Digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI). Dánsko patrí medzi svetových lídrov v digitálnej transformácii. Z hľadiska jednotlivých dimenzií bolo na piatom mieste v dimenzii ľudského kapitálu, na prvom mieste v dimenzii konektivity, v dimenzii digitálnej transformácie podnikov mu patrila druhá priečka a v dimenzii digitalizácie verejnej správy skončilo ôsme. „Zdá sa, že základ tohto úspechu spočíva v nasadení digitálnej infraštruktúry, digitálnej transformácie podnikov a služieb verejnej správy. Zároveň kľúčovým je kontinuálna osvetová  komunikačná kampaň, ktorá Dánom pomohla získať vysokú dôveru v štát s používateľmi digitálnych služieb na úrovni až 99 %,“ skonštatoval Ivančin.

Významnou témou boli tiež eGovernment služby, ktorých neodmysliteľnou súčasťou je aj prístup k autentifikácii a autorizácii pre občanov. Delegácie debatovali o možnostiach zjednodušenia prístupu ľudí k elektronickým službám, ako aj o odstraňovaní bariér a zavedení jednoduchých a dôverných možností pre autentifikáciu a autorizáciu primárne s použitím mobilných zariadení. Navzájom sa informovali o projektoch a inšpirovali sa v oblasti prístupu k dizajnovaniu elektronických služieb pre používateľov, prinášaním zlepšení z pohľadu životných situácií občana alebo podnikateľa.

Na stretnutí so zástupcami DIA (Digitálna informačná agentúra) na čele s jej šéfom Martinom Mesršmídom, diskutoval štátny tajomník MIRRI SR Ivančin o úskaliach pri nasadení eObčianskeho a podelili sa o skúsenosti s modelom riadenia a rozvoja informačných technológií verejnej správy.